Policejní vyšetřovatel, který má kauzu na starosti, minulý týden obeslal vybrané obchodníky s dotazem, zda prodali společnosti Acrus nějaké zlato. Korespondenci má týdeník Euro k dispozici. Dotaz na transakce se týká konkrétního data i konkrétní částky, za niž mělo být zlato nakoupeno.
Policie šetření potvrdila s tím, že akce je teprve na začátku, tudíž k ní zatím nehodlá sdělovat žádné podrobnosti. Podle informací týdeníku Euro si kriminalisté ověřovali, zda společnost skutečně vlastní zlato, které svým zákazníkům nabízí s tím, že si na něj mohou formou pravidelných vkladů spořit.
Sdílnější není ani ČNB, která na společnost Acrus upozornila už letos v březnu. Tehdy požádala prostřednictvím svých internetových stránek zákazníky této firmy o spolupráci. Důvodem zájmu regulátora se stala nabídka společnosti Acrus investovat do zlata s příslibem garantovaného ročního zhodnocení z takto investovaných peněžních prostředků. To je totiž získávání peněžních prostředků od veřejnosti za účelem jejich společného investování, tedy činnost vyžadující licenci.
„Společnost Acrus CZ nedisponuje povolením ČNB k činnosti, a není tak oprávněna shromažďovat peněžní prostředky od veřejnosti,“ píše na svém webu regulátor. ČNB rovněž uvádí, že Acrus v rámci vyšetřování nespolupracuje, proto banka požádala o pomoc její klienty.
Regulátor na dotaz týdeníku Euro sdělil, že ČNB se k probíhajícím šetření nevyjadřuje. Vyjadřovat se nechtěla ani společnost Acrus. „Jsem nemocný,“ odmítl reagovat na dotazy předseda představenstva Acrus CZ Petr Benk.
Čtěte také:
Pozor na aktivity společnosti ACRUS CZ
Spoření do zlata? Může vyjít pěkně draho
Centrální banky přikupují zlato, prodělávají přitom stovky miliard dolarů