Menu Zavřít

Obcím zasaženým tornádem pomáhají i české firmy a podnikatelé. Poskytnou finance a potraviny

25. 6. 2021
Autor: Hasiči ČR
  • Kromě nadací se obcím zasaženým tornádem rozhodly pomoci i některé české firmy

  • Zatímco část z nich poskytne finanční částku, jiné darují jídlo a základní potřeby

  • Zapojují se i lidé na sociálních sítích, kteří darují oblečení, plachty a nabízejí střechu nad hlavou

  • Karel Komárek přislíbil pomoc ve výši „minimálně“ 150 milionů korun


Po ničivém tornádu, které se ve čtvrtek večer prohnalo jihem Moravy a zanechalo za sebou stovky raněných a nejméně pět mrtvých, směřuje k zasaženým oblastem vlna pomoci. Ještě ten samý večer vyhlásila veřejnou sbírku lidem zasaženým tornádem Diecézní charita Brno, připojila se rovněž platforma Znesnáze21, Český červený kříž a Nadace Via, do které lidé poslali již 10 milionů korun. Peněžitou pomoc přislíbila obcím i vláda, která uvolní 420 milionů korun.

Přispět se ale rozhodly i některé soukromé společnosti. „Lidé na jižní Moravě potřebují pomoc. Přes neziskovou organizaci ADRA okamžitě darujeme 5 milionů korun tam, kde to bude nejvíce třeba. Jsme se všemi, kteří se nyní podílejí na pomoci zasaženým domovům i firmám,“ zveřejnil na Twitteru mobilní operátor T-Mobile. Jeho konkurence O2 pak obyvatelům zasažených oblastí přislíbila, že jim do konce léta nebude účtovat žádné poplatky za služby, které u společnosti využívají. Podobně se k situaci staví i Vodafone.

Pozornost k jižní Moravě obrací také firma Rohlik.cz, která ještě v noci na Twitteru informovala o tom, že zasaženým obcím nabídne své kurýrské služby: „Mrzí nás, v jaké situaci se ocitli lidé na Hodonínsku a Břeclavsku. Chceme pomoci, proto ráno zavezeme do postižených oblastí základní potraviny i dětské potřeby.“

Maloobchodní řetězec Lidl daruje prostřednictvím Diecézní charity Brno pět milionů korun a vyšle také kamion s humanitární pomocí.

Finanční pomoc ve výši 10 milionů korun uvolní Nadace ČEZ. Největší firemní nadace v České republice o tom dnes dnes rozhodla mimořádným hlasovaním správní rady. „Dění na Hodonínsku všichni intenzivně vnímáme a s místními obrovsky cítíme. Hledáme cesty, jak postiženým pomoci. A protože víme, že kdo rychle dává, dvakrát dává, uvolňujeme z prostředků Nadace ČEZ první poměrně velký balík peněz, které jsme schopni poskytnout velmi rychle a s minimální administrativní zátěží,“ uvedl v oficiálním prohlášení šéf energetického kolosu Daniel Beneš.

Příspěvek ve výši 121 tisíc pak prostřednictvím nadace Znesnáze21 daroval také miliardář a matematik Karel Janeček s manželkou. Částku 500 tisíc uvolní rovněž Českobratrská církev evangelická a Diakonie ČCE, která pro jih Moravy vyhlásila veřejnou sbírku.

Zatím nejvýraznější pomoc veřejně přislíbil Karel Komárek, jehož společnost Moravské naftové doly patří k těm, které při tornádu utrpěly výrazné škody. Prostřednictvím své rodinné nadace věnuje druhý nejbohatší Čech nejméně 150 milionů korun. „Jsem rodákem z Hodonína a tato událost mne hluboce zasáhla. Teď je potřeba jednat rychle. Proto jsme hned vyčlenili potřebné peníze, které pomohou jak vyřešit okamžité potřeby, tak postupně vrátit život tam, kde ho živel ochromil,“ sdělil Komárek v oficiálním prohlášení.

Lidé nabízejí pomoc na sociálních sítích

Kromě firem a veřejných sbírek nabízejí pomoc Hodonínsku a Břeclavsku také stovky lidí na sociálních sítích, kteří poskytují zejména materiály v podobě oblečení, nářadí a plachet k dočasnému zakrytí zbořených střech. Ubytování pro ty, jejichž domovy byly zdemolovány, pak poskytuje třeba Kemp Josef v Dubňanech.

Hejtman jihomoravského kraje Jan Grolich dobrovolníky varuje, aby do zasažených oblastí na vlastní pěst rozhodně nejezdili. „Díky za všechny nabídky pomoci. Vyčkejte a v žádném případě nejezděte na místo. Dáme vědět, až bude situace trochu jasnější. Hasiči a další složky IZS jsou na místě a mají situaci pod kontrolou,“ napsal na sociální síť Twitter.

Tornádo jižní část Moravy zasáhlo v noci ze čtvrtka na pátek a vyžádalo si stovky zraněných, včetně dětí. Bouřky a silný vítr po sobě zanechaly mohutné škody v podobě poničených domů, zbořených střech i zdemolovaných aut. Zdravotníci dosud potvrdili pět mrtvých.

Nejvíce zasaženými obcemi jsou podle jihomoravského hejtmana Lužice a Mikulčice na Hodonínsku. Co se týče Břeclavska, tam se s největší katastrofou potýkají obce Moravská Nová Ves a Hrušky. Starosta poslední ze zmíněných obcí ve čtvrtek večer Radiožurnálu rovněž potvrdil, že byla polovina oblasti srovnána se zemí.

Na celém území od noci probíhají vyprošťovací akce, do kterých se kromě Integrovaného záchranného systému zapojila také Armáda. Pomoc nabídli i slovenští hasiči.

MM25_AI

Aktualizováno 25. 6. 2021 14:35

  • Našli jste v článku chybu?