Podívejme se na tohle zajímavé zjištění zblízka. Funguje vlastně logicky: v době ekonomického růstu mají firmy dostatek zakázek, a tak automaticky škrtají ty, které pro ně nejsou zajímavé. Mezi nimi i ty státní. Všechny lhůty, certifikáty, administrace a byrokracie často firmám nestojí za to. Existují i případy, kdy se vítězové zakázek ze státních tendrů odhlašují, protože mají jednodušší výdělek jinde. A čím méně uchazečů o zakázku je, tím menší je pak logicky tlak na cenu.
Podle EconLabu, který v této studii výběrová řízení zkoumal, je dokonce rok 2018 z hlediska konkurence o zakázky nejhorším v posledních patnácti letech.
„Taková stavební zakázka vypsaná v říjnu, v užším řízení a ještě spojená s elektronickým příjmem nabídek, to je zaručený odpuzovač konkurence. Spočítali jsme, že tyto tři chybné kroky dohromady způsobí skrze slabší soutěž navýšení ceny v průměru o 20 procent,“ shrnuje spoluautor studie Jiří Skuhrovec.
Vedle trhu stavebních prací zaznamenala studie markantní propad uchazečů ještě v zakázkách v oboru lesnictví nebo v právních a poradenských službách.
Přečtěte si také: