Více než tři roky chodil po výsleších a soudních jednáních. Narodil se mu syn ajeho partnerka netušila, jestli na něj nezůstane pár let sama. S cejchem sprostého podezřelého by si, nebýt kamarádů a dávných spolupracovníků, kteří ho dobře znali, sotva vydělal na chleba. Nyní je výsledkem práce soudů pravomocný rozsudek, v němž se píše, že nejenže nezpůsobil hlavnímu městu Praha žádnou třicetimilionovou škodu, ale naopak jediným možným a správným postupem ušetřil metropoli stamiliony a zajistil dostavbu tunelu Blanka v hodnotě šestatřiceti miliard korun.
Jan Beránek, bývalý ředitel mocného odboru městského investora na pražském magistrátu. Vadil šíbrům ze starých i nových part. Někteří dodnes sedí v zastupitelstvu. Za primátora Hudečka se jim podařilo dostat ho z úřadu. I pomocí zmíněného policejního vyšetřování.
Vyfasoval vážné obvinění z toho, že si nechal externími Hrmami posoudit, jaké práce na tunelu jsou v souladu se zakázkou uzavřenou podle příslušného zákona a jaké už ne a musí se na ně dělat nový tendr. Na stavbě Blanky, která byla fakticky tou dobou bez investorské kontroly a dodavatelé si chodili pro miliardy jako do samoobsluhy. I oni byli rádi, že Beránek do toho vnesl nějaký řád a hledá legální cestu, jak ku prospěchu všech stran náročnou stavbu dokončit. Odpovědnost za její aktuální stav nikdo neřešil. Zato tzv. elitní policisté s opičí lehkostí Beránkovi nadělili. Stačil posudek pochybné znalecké Hrmy, zpracovaný dámou, jejíž jediná zkušenost s veřejnými zakázkami byla stavba jakési pastoušky za pětadvacet milionů.
Hlavně že hrdinové naší doby, elitní detektivové, byli zase v novinách. Na to, jak to dopadne, každý kašlal, protože to se většinou v těch novinách už přehlédne, jelikož sprostí podezřelí nemají zpravidla svá tisková oddělení.
Hanebnější příklad toho, jak dnes pracují orgány činné v trestním řízení pod současným vedením státního zastupitelství, se hledá těžko. Podobných jsou však stovky. •
O autorovi| Pavel Páral, paralp@mf.cz