Menu Zavřít

Obírají Němce o práci

30. 4. 2004
Autor: Euro.cz

Apollo servis/HP-Pelzer Mgr.

MMF24

PLZEŇ (rek) - Plzeňská IT firma Apollo servis dosud zajišťovala správu informačních systémů ve čtyřech českých továrnách německého dodavatele pro automobilový průmysl HP-Pelzer, ale brzy převezme správu i ve světové centrále ve Wittenu. Pro výrobce protihlukových izolací a součástí interiérů, který produkuje díly pro automobilky BMW, Volkswagen, Ford či Opel, bude smlouva s Apollo servisem znamenat úsporu kolem dvaceti procent nákladů. „Má to i jiné aspekty. Nemusím se starat o kvalifikaci ani pracovní výkazy zaměstnanců. Pro mě je důležité, že servery fungují a uživatelé jsou spokojeni. Nic víc neřeším,“ říká manažer pro informační technologie v HP-Pelzer Michal Kocur. „Nevyplatí se nám držet specialisty na něco, čím se firma přímo nezabývá.“
Pro Apollo servis je spolupráce s HP-Pelzer důležitou referenční zakázkou. „V Německu bude systém nastavený a spravovaný od nás. Nejprve převezmeme zbytek IT zde v Čechách včetně podpory systémů SAP a Brain, ve druhé fázi si musíme ve Wittenu detailně zmapovat nastavení a funkčnosti systémů a pak to celé převzít do Plzně. Německé servery do dvou let dožijí, a tak se rovnou nakoupí v Čechách nové, na které se postupně přenesou i ostatní informační systémy,“ říká prokurista Apollo servis Martin Gabriel. Jeho firma spravuje v českých továrnách HP-Pelzer kolem 400 počítačů a patnácti serverů.
„Nejprve jsme si v Čechách pronajali jeden menší server, poté co se toto řešení osvědčilo, přenechali jsme Apollu postupně správu ve všech pobočkách v Čechách, čímž vše přerostlo do outsourcingu,“ popisuje průběh spolupráce Michal Kocur. „Co se týče centrálních firemních aplikací, hlavní finanční systém máme v Německu. Již dnes je hotový plán, jak tyto služby dodávat z Česka. Servery, které dnes stojí ve Wittenu, se přestěhují do Plzně, ale budou dál pracovat pro světovou centrálu a výzkum v Německu.“
„Dodávat krabice počítačů dovede každý, ale málo firem umí dodat i přidanou hodnotu,“ tvrdí Martin Gabriel a dodává, „ředitel velké firmy těžko může řešit problém s IT. Toho zajímá výroba. Potřebuje znát náklady několik let dopředu, a jak funguje podpora IT, ho nezajímá. Proto registrujeme o tyto služby stále větší zájem.“
Na vstup do Evropské unie plzeňská firma čekala především proto, že nebylo legislativně zcela jasné, jak tuto práci přenášenou přes hranice z hlediska zákonů řešit. Jak například ošetřit ochranu německého trhu práce, když firma řídí z Česka počítačový systém v Německu. Zaměstnanci jsou sice Češi, ale ti musí částečně pracovat i v Německu, byť na projektu placeném z Čech. „Unie nám to výrazně otevře,“ soudí Martin Gabriel.
V Německu kvůli přesunu přijde o práci zhruba polovina z patnácti tamních IT odborníků. „Pochybuji, že Němci budou chtít po přesunu hardwaru pracovat v Čechách,“ poznamenává Kocur. Na druhé straně plzeňská IT společnost počítá s tím, že počet svých zaměstnanců zvýší z dvaceti na dvojnásobek.

  • Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).