Karel Srba byl vlivným státním úředníkem, pravou rukou ministra Jana Kavana. Pracoval pro vojenskou rozvědku. Minulý týden stanul před soudem. Žalobce tvrdí, že si objednal vraždu nepohodlné novinářky. Deníky se v této kauze soustředily na okolnosti případu, což ovšem znamená, že nepřinesly v podstatě nic nového, protože vše už bylo řečeno při vyšetřování.
Karel Srba byl vlivným státním úředníkem, pravou rukou ministra Jana Kavana. Pracoval pro vojenskou rozvědku. Minulý týden stanul před soudem. Žalobce tvrdí, že si objednal vraždu nepohodlné novinářky.
Deníky se v této kauze soustředily na okolnosti případu, což ovšem znamená, že nepřinesly v podstatě nic nového, protože vše už bylo řečeno při vyšetřování. Jedinou novinkou je výpověď Evy Tomšovicové, která obvinila Srbova obhájce Miroslava Kříženeckého ze spolupráce Miroslavem Šloufem. Podle MF DNES prohlásila, že se jeho kancelář angažovala spolu se Šloufem při nákupu levných majetků mrtvých a zmizelých lidí v Bosně. To Kříženecký popřel. Média připomněla práci Srby, agenta Salimy, pro vojenskou zpravodajskou službu. Aféra Karla Srby vytahuje na světlo nechutné praktiky v armádní rozvědce, napsal Respekt. Podle týdeníku s ním souvisí hluboká krize této služby. Srba byl dlouholetým agentem. Po jeho zatčení vyšly najevo otřesné věci. Například to, že mezi vojenskými špiony pracuje skoro stovka bývalých spolupracovníků StB, kteří si celá léta pro sebe kopírovali tajné informace, včetně těch z NATO. MF Dnes poukázala na to, že kauza Srba otřásla i ministerstvem zahraničí, kde policie objevila nesrovnalosti v zadávání veřejných zakázek na rekonstrukci ambasád v zahraničí. Srbu, Tomšovicovou a další lidi z ministerstva už před časem kvůli zakázkám kriminalisté obvinili z korupce. Právo věnovalo pozornost Srbovu rozsáhlému majetku. Policisté při prohlídce nalezli zhruba 30 milionů korun v české měně a amerických dolarech. Srba tvrdí, že milion dolarů zanechal rodině otec. Protože tento majetek není zapsán v dědictví ani jako dar, Srba zřejmě obral stát o darovací daň, připomněl deník. Dalších několik milionů korun si podle svých slov vydělal podnikatelskými aktivitami. Proces se Srbou se protahuje, napsaly Hospodářské noviny, a bude trvat déle, než se předpokládalo. Soudce se musí vyrovnávat s tím, že hlavní aktéři si velmi často protiřečí a popírají výroky ostatních. Tomšovicová, která je v procesu klíčovým svědkem, teprve ve středu dokončila výpověď, i když ji začala už v úterý. Neustále přitom měnila a opravovala své výroky. Lidové noviny zhodnotily první dny procesu takto: Nebyla to příprava na vraždu, ale pouze hra na smrt - tak by se dala shrnout neobvyklá obhajoba lidí obžalovaných z přípravy vraždy novinářky Sabiny Slonkové. Obžalovaní přiznávají, že vraždu připravovali. Na druhé straně ale údajně nikdy nevěřili tomu, že by Slonkovou skutečně někdo zabil. Příprava fyzické likvidace novinářky byla údajně jen jakousi podivnou hrou. Všem obžalovaným z přípravy vraždy hrozí až patnáctileté vězení. Soud bude pokračovat v dubnu.
Kdo je kdo v kauze Srba
Karel Srba - bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí. Kromě plánování vraždy je obviněn iz rozsáhlé korupce při zadávání veřejných zakázek na ministerstvu.
Eva Tomšovicová - Srbova spolupracovnice. Vypověděla, že ji Srba požádal, aby ho zbavila novinářky Sabiny Slonkové.
Jiří Slavík - státní zástupce ho obvinil, že Tomšovicové prodal 922 g semtexu a 4 rozbušky za 25 tisíc korun.
Michal Novotný - podnikatel. Podle žaloby převzal od Tomšovicové semtex a zálohu 50 tisíc korun na zařízení vraždy, a kontaktoval vraha.
Petr Volf - podnikatel. Za slíbených 100 tisíc korun podle obžaloby u sebe uschoval semtex, i když věděl, k čemu má být použit.
Karel Rziepel - recidivista, v podsvětí přezdívaný Citron. Měl novinářku zlikvidovat, ale nakonec se udal na policii.
Sabina Slonková - reportérka MF Dnes. Psala o Srbových aktivitách na ministerstvu zahraničí a jeho majetkových poměrech.