Menu Zavřít

Objekt, který narazí do Měsíce, Muskově SpaceX podle nových důkazů nepatří. Ta mezitím představila ambiciózní program Polaris

15. 2. 2022
Autor: Depositphotos
  • Za náraz urychlovacího modulu do Měsíce nebude podle vyjádření astronoma Billa Graye zodpovědná společnost SpaceX Elona Muska, ale Čínská národní vesmírná agentura

  • Gray v lednovém příspěvku na blogu Project Pluto označil za původce objektu Falcon 9, na základě nových důkazů však své závěry upravil

  • Záhadným objektem má být raketa, jež do kosmu před časem vynesla sondu Čchang´e 5-T1

  • Elon Musk se mezitím pochlubil projektem Polaris, který má posádku složenou z miliardáře Jareda Isaacmana a dalších tří astronautů vynést nejdále do vesmíru od chvíle, kdy člověk vstoupil na Měsíc


Koncem ledna upozornil astronom Bill Gray na svém blogu Project Pluto na možnost, že do Měsíce pravděpodobně narazí část rakety Falcon 9 společnosti SpaceX – konkrétně mělo jít o urychlovací modul, který se ve vesmíru pohybuje už sedm let. Nyní ovšem přišel s teorií, podle které nepochází zmiňovaný objekt z dílny technologického projektu Elona Muska, nýbrž od ,kolegů‘ z Číny.

Podle Graye existují důkazy, že raketový nosič byl součástí mise Čchang-e 5-T1 z roku 2014, která začala o rok dříve, než odstartoval projekt DSCOVR s Falconem 9. Ve svém vyjádření také zmínil e-mail inženýra Laboratoře tryskového pohonu NASA Jona Giorginiho, jenž se zabývá sledováním aktivních kosmických lodí. Trajektorie sondy DSCOVR nebyla dle jeho závěrů natolik blízko Měsíce, aby se objekt mohl tímto směrem skutečně vydat. S letovou dráhou a časem startu mise Čchang´e 5-T1 se ale jejich pozorování shodují již daleko více.

„V jistém smyslu to zůstává nepřímým důkazem. Považoval bych ho však za poměrně přesvědčivý. Jsem si téměř jist, že objekt, jenž má 4. března 2022 ve 12:25 UTC (koordinovaný světový čas) narazit do Měsíce, je raketový stupeň Čchang´e 5-T1,“ napsal Gray.

https://twitter.com/planet4589/status/1492688265681457154

Harvardský astronom Jonathan McDowell na Twitteru celou záležitost označil za omyl, který jen ukazuje na problém s nedostatečným monitorováním objektů ve vesmíru. Inženýr Jon Georgini na doplňující otázky webu Business Insider zatím neodpověděl. Komentářů se zdržela rovněž Čínská národní vesmírná agentura.

Nejdál za posledních 50 let

Společnost SpaceX mezitím oznámila, že přichází s přelomovým projektem. Jared Isaacman, miliardář a generální ředitel Shift 4 – firmy zabývající se zpracováním plateb –, si u ní objednal tři lety do vesmíru, během kterých by se měl podívat dál než jakýkoliv jiný člověk za poslední půl století. První se podle plánů uskuteční už tento rok. Lety mise s názvem Polaris budou trvat až pět dní a kromě Isaacmana se na pulubu vejdou ještě další tři lidé.

Smyslem celé akce je zkoumat vliv vesmírného záření na lidský organismus. Působení radiace je stále významnou překážkou jak při letech na Měsíc, tak i na Mars, k čemuž SpaceX už několik let směřuje.

Budeme chtít pouze dobrovolníky. Někdo z nich se totiž pravděpodobně nevrátí, říká Elon Musk o budoucích letech na Mars
Přečtěte si také:

Budeme chtít pouze dobrovolníky. Někdo z nich se totiž pravděpodobně nevrátí, říká Elon Musk o budoucích letech na Mars

„Dostaneme se dál než kdokoliv od chvíle, kdy jsme naposledy kráčeli po Měsíci,“ řekl Isaacman v pondělním pořadu Today Show televize NBC. Kolik bude mise Polaris stát, ovšem neprozradil. „Víme, že vesmír je drahá záležitost. Program je ale již plně financován. Náklady se budou postupně snižovat, stejně jako je tomu u každé technologie,“ řekl v rozhovoru.

bitcoin_skoleni

Společnost mu na cestě bude dělat veterán stíhacího letectva a bývalý viceprezident společnosti Shift 4 Scott Poteet a také dvě provozní inženýrky SpaceX Sarah Gillisová s Annou Menonovou. Obě ženy se tak pravděpodobně stanou prvními zaměstnanci Elona Muska, kteří se podívají do vesmíru. Více podrobností, ať už organizačních nebo technologických, aktéři plánovaného projektu prozatím nezveřejnili.

  • Našli jste v článku chybu?