Jednu z posledních návštěv rakouských vinařských oblastí věnujeme Thermenregionu. Jižně od Vídně, zhruba mezi městy Mödling a Wiener Neustadt, nalezneme 1425,55 hektaru plochy vinic bílých odrůd, kde vedle nejvíce rozšířeného Neuburského nalezneme ve významném zastoupení zvláštní sorty Rotgipfler a Zierfandler. Zdejší vinaři si vůbec libují v atypických výsadbách. Pěstují také Bouvier, Scheurebe a Jubiläumsrebe – i u nás známou „jubku . Hektarů s červenými odrůdami je v Thermenregionu necelá tisícovka, přesněji 900,02 ha, mezi nimi nejvíce Portugalského modrého, Zweigeltrebe a Svatovavřineckého. Příznivé klima umožňuje i úspěšné vyzrávání Merlotu či Cabernet Sauvignonu.
Svou dnešní podobu získala oblast v roce 1985, kdy se sjednotila území v okolí míst Gumpoldskirchen a Bad Vöslau, a byl tak dán základ pro vznik Thermenregionu. Již odedávna jsou však zdejší výčepy a sklepy cílem milovníků vína, zejména z Vídně. Lidově nazývána „Südbahn , získala tato oblast svůj oficiální název od termálních lázní z antických dob. Vinohradnictví a vinařství se zde traduje od 13. století, kdy bylo zdejším obcím přiznáno právo čepovat víno.
Zdejší vinohrady opečovávají dva tisíce vinařů a vinařských podniků, kteří se sdružují do spolků s cílem zajistit co nejkvalitnější produkci. Weinforum Thermenregion je jedním z nich a stará se o to, aby specifická vína regionálního charakteru, zejména ta z méně rozšířených odrůd, zaujala v široké nabídce vín z celé země co nejlepší pozici. Jiné sdružení prosazuje na trhu produkci svých členů pod označením Gumpoldskirchner Königswein. Neuznávanější společností je však patrně Die Thermenregion – ta je společnou značkou osmi nejlepších vinařů, kteří svá vína nabízejí pod jejím jménem.
Oblast je v souladu s někdejším rozdělením podle nejznámějších center místem, kde se setkáváme s naprosto odlišnými podmínkami na relativně malém území. Panonské klima s horkým létem a poměrně chladnou zimou je v obou částech shodné a velice připomíná podmínky, ve kterých se rodí réva ve francouzských Côte d Or. Rozdílné je složení půdy. Těžké černozemě s vysokým obsahem vápníku okolí Gumpoldskirchenu jsou domovem pro bílé odrůdy, zvláště ty originální – Zierfandler, Rotgipfler, dále potom Neuburger. Bad Vöslau a Sooß s okolím tvoří úplně samostatné území, kde se již od 19. století daří produkovat plná červená vína těžšího kalibru. Jiným místem, kde se díky štěrkovitým a spíše chudým půdám daří modrým odrůdám, je Tattendorf a přilehlé obce.
Vedle uvedených obcí a měst v Thermenregionu se sluší jmenovat také Traiskirchen, Perchtolsdorf a Guntramsdorf. Z vinařů, kteří připravují zdejší vína, patří (krom těch sdružených ve zmíněných spolcích) také Harald Schachl a Franz Wertek v Bad Vöslau, Brigitte Aigner, Harald Zierer nebo Melkerhof. Ti všichni jsou z Gumpoldskirchenu.
V Guntramsdorfu vinaří Leopold Nowak a rodina Schrankova, v Perchtolsdorfu je doma Josef Drexler nebo Karl Rabl. Sooß představují v našem výběru Franz Schlager, Engelbert a Christian Fischerovi i Weingut Grabner–Schierer. V Trattendorfu působí rodina Auerova, Josef Dachauer a také Hans Braborec.
Dlouholetá vinařská tradice, na kterou navazuje nová generace mladých vinařů a doplňuje osvědčené postupy o nejnovější trendy v pěstování révy a přípravě vína, to vše je potenciál, který dává oblasti Thermenregion dobré podmínky pro to, aby se její vína dostala do vyšších pater nabídky rakouského vinařství. Vína odtud jsou také jako jedna z mála známa i u nás. Vždyť oficíři jedenadevadesátého regimentu si velice často dopřávali sladká „gumpoldskirschenská , jak píše Jaroslav Hašek.
Nabídka týdne
Chardonnay 97 – Kabinett, trocken
Producent: Weinkelerei Moorhof, Alexander Unger, St. Margharetthen, Neusiedlersee–Hügelland
Z rakouských vín, která lze zakoupit na našem trhu, jsem tentokrát sáhl po jednom z okolí Neziderského jezera. Chardonnay potřebuje co nejlepší podmínky k tomu, aby vyzrálo do žádoucích kvalit. Takové jsou právě v oblasti Neusiedlersee–Hügelland, kde teplé klima dává nejpříznivější možnosti pro pěstování vinné révy a přípravu bohatých, plných vín.
Výjimkou není ani Chardonnay ze sklepa Moorhof. Víno lehké, poněkud „zatažené nazlátlé barvy a skromnější jiskry jako by nechtělo hned zpočátku prozradit své vlastnosti. Teprve vůně, výrazná, ale uměřená, s tóny ovoce a stopami medového dozvuku nám prozradí, že máme co dělat s vínem z kategorie lepších. Nepatrně v konci vyráží alkohol, jeho stopa však není tak důrazná, aby potlačila ostatní složky. V chuti se nám objeví všechny komponenty, které jsme zaznamenali v buketu, ovšem vnímané daleko výrazněji. Ovoce, med, lehčí náznak dřeva a vyšší přítomnost kyselin. Chardonnay je víno, kterému kyseliny sluší, ale neměly by představovat dominantní chuťový vjem. Na druhé straně však spolu s vyšším alkoholem a přítomností mnoha aromatických složek dává předpoklad pro další růst na láhvi, a tedy naději, že víno se dále zakulatí a ostřejší „růžky dané právě jimi se ještě zaoblí a celá chuť se zharmonizuje. Pro tyto vlastnosti bych nechal Chardonnay ještě poležet – i když datem zrodu patří již mezi vína nazrálá, rok dva mu nemohou uškodit.
Pro svůj trochu divočejší výraz je dobrým doplňkem pro sýry, i ty pikantnější, hodí se k rybám a bílým masům výrazněji kořeněným. Jde o víno, které bych
- právě pro jeho důraz – nevolil k samostatné konzumaci.
Jako většinu vín z nabídky i toto dováží firma Vinné sklepy Roztoky, Ludvík Šlancar a z prodejny v Roztokách si je odvezete za 287 Kč.