Menu Zavřít

OBSE kritizuje ruské volby. Vadí jí nedostatek konkurence

19. 3. 2018
Autor: čtk

Kvůli omezování základních svobod a registrace kandidátů nebylo v ruských prezidentských volbách vytvořeno konkurenční prostředí. Uvedla to Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Kromě znemožnění konkurence pro jasného vítěze Vladimira Putina poukázali pozorovatelé mise OBSE také na neregulérnosti, jejichž cílem bylo posílit volební účast.

OBSE uvedla, že ruské úřady omezovaly politická práva občanů a základní svobody, jako je svoboda shromažďování a svoboda slova. Řada aktivistů, kteří zpochybňovali legitimitu voleb, byla zadržena.

Hlasování „se konalo ve velmi kontrolovaném právním a politickém prostředí, v němž byl neustále vytvářen tlak na kritické hlasy“, konstatovala OBSE.

Organizace také poukázala na to, že ruská média poskytovala před volbami široký prostor Putinovi a nevytvořila rovné podmínky pro kandidáty. Proces řešení stížností na průběh voleb postrádal transparentnost, podotkla dále OBSE, která do volebních místností v Rusku vyslala 481 pozorovatelů.

Kritici již dříve uvedli, že ruské úřady omezily politickou soutěž, když neumožnily kandidovat opozičnímu předákovi Alexeji Navalnému. Nejviditelnější Putinův soupeř do voleb zasáhnout nemohl kvůli problematickému odsouzení za údajnou krádež.


Čtěte komentář Daniela Deyla: Carstvuj na strach vragam, Vladimir Vladmirovič!

Kuřácký koutek Daniela Deyla


Opozice také v neděli upozornila na četné případy volebních nesrovnalostí a podvodů. Kromě vhazování několika volebních lístků jedním hlasujícím, které bylo v některých případech zachycené i na video a zveřejněné na internetu, poukázali kritici také na to, že státní instituce a podniky nutily voliče hlasovat pod pohrůžkou sankcí.

MM25_AI

„Pozorovatelé si všimli řady opatření, včetně nepatřičného vyvíjení tlaku na voliče, s cílem zvýšení volební účasti,“ uvedla OBSE.

Přečtěte si také:

Ruské volby provází vysoká účast. Opozice ale varuje před podvody

Příliš mnoho nejistoty. CEFC odkládá nákup podílu v Rosněfti

Ruská bankovní ruleta. Kdy je soukromá banka státní a naopak?


  • Našli jste v článku chybu?