Dva policisté, které policejní inspekce minulý týden s dalšími osmi lidmi obvinila v kauze ovlivňování trestních řízení, nechali podle obvinění sledovat konkrétní telefonní čísla, ačkoli k tomu neměli povolení soudu. Informace o číslech jim údajně dával manažer společnosti Vodafone.
Policisté obvinění odmítli a Vodafone o únicích ze svých databází neví. „V tuto chvíli si nejsme vědomi, že došlo k předání informací bez žádosti orgánů činných v trestním řízení,“ uvedla pro web iRozhlas.cz mluvčí firmy Markéta Kuklová.
Podle textu usnesení o zahájení trestního stíhání s policisty jeden z policistů od 22. července 2014 do 13. ledna 2016 nejméně ve čtyřech případech požádal svého známého a nyní spoluobviněného „o poskytnutí údajů o uskutečněném telekomunikačním provozu, přičemž ani v jednom případě nedisponoval příkazem soudu“. Druhý obviněný policista podle inspekce totéž udělal minimálně jednou.
Web iRozhlas rovněž uvedl, že obviněný pracovník telefonní společnosti měl lustrace telefonů pro policii na starosti. Po svém zadržení policii přiznal, že oběma kriminalistům několikrát informace o jimi vybraných telefonních číslech dával. Policisté svůj požadavek prý odůvodňovali vyšetřováním vraždy, přičemž zdržení by mohlo její objasnění zmařit. Slíbili také, že potřebné dokumenty dodají později. „Neměl žádné tušení o tom, že informace, které policistům poskytl, by měly mít jiné využití, než je objasňování vražd,“ parafrázovali vyšetřovatelé manažerovu výpověď.
Policejní průvan. Ředitel pražských měšťáků má důvod bát se o křeslo
Generální inspekce bezpečnostních sborů se případem ovlivňování trestních řízení zabývala dva roky. Minulý týden po zásahu, který provedla mimo jiné v advokátních kancelářích, obvinila deset lidí. Tři z nich jsou policisté, jeden bývalý policista a ostatní civilisté. Podle iRozhlasu si vedle dvojice zmiňovaných policistů, z nichž jeden pracuje u pražské kriminálky a druhý u Národní centrály proti organizovanému zločinu, vyslechla obvinění vrchní inspektorka dopravní policie.
Skupina je obviněna z několika zločinů. Souvisejí například s neoprávněným přístupem do počítačových systémů, včetně policejních databází, či zneužitím služebních informací pro soukromé účely a s tím spojeným zneužitím pravomoci úřední osoby. Vedle toho se členové skupiny podle GIBS podíleli na napomáhání k neoprávněnému pobytu cizinců v ČR, padělání a pozměňování cestovních dokladů a krácení daní.
Přečtěte si také: