Menu Zavřít

Obžaloba v kauze Mostecké uhelné. Pět manažerů a jeden úředník půjdou k soudu

2. 5. 2017
Autor: Euro

Žalobci olomouckého vrchního státního zastupitelství podali obžalobu na šest mužů v kauze Mostecká uhelná (MUS). K soudu posílají kvůli podezření z tunelování a podvodného ovládnutí společnosti pět bývalých manažerů, z přijetí úplatku by se měl zodpovídat také bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora. Rozsáhlou kauzu vyšetřovala protikorupční policie několik let.

Kauza svým rozsahem i náročností patří k největším v tuzemsku. „Mohu potvrdit, že rozsáhlostí i složitostí je to jeden z největších případů, kterým jsme se zabývali,“ uvedl žalobce Petr Šereda. K soudu putovalo 25 tisíc stran spisu, materiál je ale podstatně rozsáhlejší. Podle Šeredy délku vyšetřování ovlivnila časová náročnost získávání důkazů ze zahraničí. Klíčovým bylo zajistit důkazy ze Švýcarska, z britského ostrova Man, z Lichtenštejnska či z Kypru, které mapovaly například toky prostředků a přesuny akcií, uvedl.

Advokátka obžalovaných Karolina Zelenková tvrdí, že jakýkoliv krok učiněný olomouckým vrchním státním zastupitelstvím je „zjevným plýtváním prostředků daňových poplatníků“, protože vůči stejným obviněným vede řízení i švýcarská justice, kde je kauza v závěrečné fázi. „Lze proto očekávat, že pravomocné rozhodnutí, které bude muset být respektováno také v České republice, padne daleko dříve tam, důsledkem čehož bude nutnost zastavení trestního stíhání v ČR,“ uvedla.

Bývalí manažeři Antonín Koláček, Marek Čmejla, Jiří Diviš, Oldřich Klimecký a Petr Kraus jsou obžalováni ze zneužití informace a postavení v obchodním styku a z podvodu, hrozí jim až deset let vězení. „Předmětem trestního stíhání je vyvádění peněžních prostředků ze společnosti prostřednictvím zahraničních společností, koupě akcií držených Fondem národního majetku za nápadně nevýhodnou cenu a při zatajení podstatných skutečností pro prodej akcií,“ uvedli žalobci na stránkách zastupitelství. Někdejší šéfové MUS od počátku trestní stíhání odmítají.


Čtěte dále:

V kauze Mostecké uhelné navrhli policisté obžalovat šest osob

Tykač a stát bojují o zadržené peníze Mostecké uhelné

Stát končí s právníky v kauze Mostecké uhelné. Kvůli konfliktu zájmů


Exnáměstek Sýkora čelí obžalobě z přijímání úplatku, za což mu hrozí až osm let vězení. Před soud je postaven v souvislosti s přípravou podkladů pro rozhodnutí vlády o prodeji akcií.

Podle žalobců vznikla státu škoda nejméně 3,2 miliardy korun. Policie už na konci roku 2012 obstavila podezřelým majetek a v jeho zabavování pokračovala i v následujících letech. „V České republice byl zajištěn jako výnos z trestné činnosti nebo jako náhradní hodnota takového výnosu majetek obviněných, ale i dalších osob ve výši přesahující 2,7 miliardy korun,“ doplnili žalobci. Zabaveno bylo například dalších několik set milionů korun od společnosti, která v případu figuruje. Obstaveny byly také dvě nemovitosti v centru Prahy, které patří firmě uhlobarona Koláčka.

Mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci sdělila, že kauzou se bude zabývat senát Silvie Slepičkové. Zkušená trestní soudkyně aktuálně řeší například korupční kauzu Nemocnice Na Homolce, v minulosti rozhodovala případ „pět na stole v českých“, který se týkal úplatku pro tajemníka českých premiérů.

Soud ve švýcarské Bellinzoně manažery MUS na podzim roku 2013 nepravomocně potrestal za podvody a praní špinavých peněz tresty vězení od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Muži se proti verdiktu odvolali. Nemohou být současně souzeni v obou zemích ze stejných porušení zákona, a záležet tedy bude na tom, který ze soudů ve věci rozhodne rychleji.

bitcoin školení listopad 24

„Pakliže české orgány hodlají dopustit, aby byli stejní lidé souzeni ve stejný čas pro stejné činy ve dvou paralelních procesech probíhajících v jurisdikci dvou rozdílných zemí, bude to špatná vizitka stavu české justice 27 let po pádu komunismu,“ podotkla advokátka Zelenková.

V kauze MUS bylo v tuzemsku původně obviněno osm lidí. Šestý z manažerů, miliardář Luboš Měkota, však v roce 2013 zemřel. Stíhání bývalého lobbisty a obchodníka se zbraněmi Pavla Musely obviněného z podplácení žalobce loni v květnu přerušil ze zdravotních důvodů.

Vyšetřování trvá víc než 13 let

Listopad 1993 - Spojením bývalých státních podniků Doly a úpravny Komořany, Doly Ležáky a Doly Hlubina vznikla MUS. Část akcií firmy šla do kuponové privatizace, další část akcií stát rozdal městům a obcím. Státu zůstal zhruba 46procentní podíl.

Květen 1998 - Stát ztratil kontrolu nad MUS. Doly ovládla neprůhledná společnost Appian Group, která skoupila dostupné akcie MUS prostřednictvím firmy Investenergy.

29. července 1999 - Vláda Miloše Zemana (ČSSD) prodala firmě Investenergy resp. Appian Group státní podíl za 650 milionů korun.

21. listopadu 2003 - Česká televize uvedla, že privatizaci MUS zkoumá protikorupční policie. Prověřovalo se, zda MUS nebyla ovládnuta za peníze určené na budoucí rekultivace. V létě 2008 byl případ odložen.

2003 - Majetek Appian Group koupil Appian Central European Development Fund spravovaný bankou Credit Suisse First Boston.

11. března 2005 - Novým majitelem mosteckých dolů se stala Severočeská uhelná (SU), kterou ovládala čtveřice manažerů a členů statutárních orgánů Appian Group a MUS ve složení Antonín Koláček, Luboš Měkota, Vasil Bobela a Petr Pudil. Ti následně své podíly převedli na firmu Czech Coal N.V.

Červen 2005 - Švýcarská policie začala vyšetřovat podezření, že z MUS byly nelegálně vyvedeny peníze, jež byly poté „vyprány“ ve Švýcarsku.

16. května 2006 - Menšinový podíl v dolech získala Indoverse Czech Coal Investments Limited podnikatele Pavla Tykače.

11. března 2008 - Koláček a Měkota prodali své podíly v důlní firmě svým dosavadním partnerům Bobelovi a Pudilovi.

Červenec 2009 - Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká oznámila, že na základě výsledků vyšetřování švýcarských orgánů nechala kauzu privatizace MUS znovu otevřít.

Prosinec 2010 - Stoprocentním vlastníkem dolů se stala Tykačova Indoverse Czech Coal Investments Limited.

24. října 2011 - Švýcarská prokuratura obžalovala z praní špinavých peněz a dalších machinací ve vztahu s MUS sedm lidí.

13. listopadu 2011 - Nejvyšší státní zastupitelství oznámilo, že ČR ztratila možnost uplatnit v trestním řízení ve Švýcarsku nárok na náhradu škody. Švýcaři se opakovaně dotazovali, zda se chce k řízení připojit jako poškozená strana, české úřady ale včas nereagovaly.

19. prosince 2011 - Švýcarský soud zamítl dodatečně podanou žádost ČR o připojení k trestnímu řízení.

5. června 2012 - Ministerstvo financí podalo jménem ČR trestní oznámení na šest manažerů MUS a uplatnilo nárok na náhradu škody.

20. června 2012 - Česká policie oznámila, že začala stíhat Koláčka, Marka Čmejlu, Jiřího Diviše, Měkotu, Oldřicha Klimeckého a Petra Krause pro podezření, že vyvedli ze společnosti 150 milionů dolarů a použili je na nákup jejích akcií. K obvinění z trestných činů zneužití informace a postavení v obchodním styku přibylo v říjnu ještě obvinění z podvodu při privatizaci.

9. března 2013 - Stíhaný Luboš Měkota zemřel.

10. října 2013 - Švýcarský soud uznal vinnými Diviše, Koláčka, Čmejlu, Krause i Klimeckého z podvodů a praní špinavých peněz. Uložil jim nepodmíněné tresty vězení od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců a podmínečné pokuty. Belgičan De Groote, který Appian v minulosti v ČR reprezentoval, dostal pouze peněžitý trest.

Červen 2014 - Manažeři nepravomocně odsouzení v kauze MUS obdrželi od švýcarského soudu písemné odůvodnění rozsudku, proti kterému se v červenci odvolali. Začátkem srpna pak advokátka manažerů oznámila, že budou u švýcarského odvolacího soudu požadovat veřejné projednání věci. Řízení dosud nezačalo.

29. ledna 2016 - Protikorupční policie ukončila vyšetřování kauzy MUS.

24. května 2016 - Žalobci přerušili ze zdravotních důvodů stíhání bývalého obchodníka se zbraněmi Pavla Musely, který patřil k obviněným kvůli podezření z korupce při privatizaci MUS.

14. října 2016 - Policie navrhla obžalovat aktéry kauzy MUS.

2. května 2017 - Žalobci olomouckého vrchního státního zastupitelství podali obžalobu na šest mužů v kauze MUS. K soudu posílají kvůli podezření z tunelování a podvodného ovládnutí společnosti pět bývalých manažerů Koláčka, Čmejlu, Diviše, Klimeckého a Krause, z přijetí úplatku by se měl zodpovídat bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora.


  • Našli jste v článku chybu?