Můj dotaz se týká situace, kdy jsem z nějakého důvodu (například pozdní zjištění lživé informace v novinách) nechtěl nebo nemohl využít „žádosti o odpověď“ podle zákona o periodickém tisku.
Chci tedy využít obecný postup – ochranu osobnosti (či dobré pověsti právnické osoby) podle občanského zákoníku. Mohu takovou žalobu a žádost o náhradu škody podat kdykoliv? Nebo i zde platí třicetidenní lhůta od otištění, daná zákonem o periodickém tisku?
Martin L.
Uspěli jsme se žádostí o zveřejnění odpovědi podle zákona o periodickém tisku. Můžeme poté ještě uplatnit žádost o náhradu způsobené škody, tedy postup podle občanského zákoníku? Nebo se tento nárok již vyčerpal tím, že jsme se nejdříve rozhodli pro postup podle tiskového zákona?
čtenářka z Prahy 4
Oba dotazy směřují v podstatě k jedinému: vztahu mezi ochranou osobnostních práv (respektive práva na ochranu názvu a dobré pověsti právnické osoby) v občanském zákoníku a ochranou poskytovanou podle tiskového zákona.
Oba typy ochrany jsou poskytovány paralelně vedle sebe, tedy je možné souběžné užití. Využitím institutů z jednoho právního předpisu se poškozený nezbavuje možnosti užít i ochrany druhé.
Odpověď je tedy v obou uvedených případech ano. Žalobu podle občanského zákoníku lze podat kdykoli (lépe ale v promlčecí lhůtě tří let). Lze ji podat i poté, kdy byla zveřejněna odpověď jako prostředek nápravy podle tiskového zákona. Nutno však vzít v úvahu, že peněžité plnění má charakter „nadstavbový“, tj. nastupuje pouze v případě, kdy jiné formy zadostiučinění nejsou dostačující. Není automatickým nárokem.
Jan Hrazdira advokátní kancelář Hrazdira Kalužík Douděra Wenzl