Menu Zavřít

Očkování bez jehly. AstraZeneca vyvinula dětskou vakcínu proti chřipce, která se aplikuje nosem

2. 9. 2021
Autor: James Gathany, Dr. Bill Atkinson, USCDCP
  • Ministerstvo zdravotnictví povolilo využívání nové vakcíny FluenzTetra od firmy AstraZeneca

  • Vakcína je určena dětem, snižuje pravděpodobnost nákazy čtyřmi kmeny chřipky a aplikuje se bez injekce

  • Podle odborníků nás po covidu čeká drsnější chřipková epidemie, lékaři proto doporučují očkování


Největší dětský strach? Mnoho lidí by nejspíš odpovědělo, že v předškolních letech se velmi obávali návštěvy pana doktora, obzvlášť když věděli, že je čeká nepříjemná injekce. Ostatně při odběrech krve či očkování omdlévají i někteří dospělí. Zkrátka spousta dětí by vyměnila všechny bonbóny na světě za to, aby mohly povinná očkování absolvovat bez píchání. Například v podobě kapek do nosu.

Nosní dírkou se totiž podává nová dětská vakcína proti chřipce FluenzTetra od firmy AstraZeneca. Cambridgeská farmaceutická společnost, která se proslavila mimo jiné jako výrobce jedné z vakcín proti covid-19, dostala v srpnu od českého Ministerstva zdravotnictví zelenou. Státní ústav pro kontrolu léčiv označil její novou vakcínu za bezpečnou a účinnou proti onemocnění chřipkovými viry A/Victoria, A/Cambodia, B/Phuket a B/Washington.

Vakcína má podobu suspenze, která se aplikuje do nosních dírek, takže z ní děti nemusí mít obavy a zároveň odpadají komplikace v podobě bolavého ramene nebo nevolnosti. Očkování proti chřipce se vyplatí především u rizikových skupin dětí se sklonem k těžšímu průběhu nebo jako prevence přenosu nemoci v rodině.

Vědci vytvořili kapky do nosu, které chrání před zánětem mozkových blan. Obsahují bakteriální infekci
Přečtěte si také:

Vědci vytvořili kapky do nosu, které chrání před zánětem mozkových blan. Obsahují bakteriální infekci

Vakcína je určena pro děti od dvou do osmnácti let, a pokud mladistvý předtím nedostal jiné protichřipkové očkování, podává se ve dvou dávkách s měsíčním odstupem. Česká vakcinologická společnost prevenci proti chřipce doporučuje dětem s chronickým onemocněním plic a dýchacích cest, srdce a cév, ledvin, jater, ale také pacientům s neurologickými onemocněními a poruchami imunity, u kterých hrozí komplikovaný průběh nemoci. Na základě mezinárodních doporučení se však za rizikovou skupinu, která by měla být očkována, považují i děti do pěti let.

Po covidu bude chřipka

„Vzhledem k opatřením, která proběhla v České republice v souvislosti s pandemií covid-19, se nám chřipka v loňském roce vyhnula. To však může způsobit mnohem závažnější problémy v nadcházejí chřipkové sezóně,“ připomíná dětská lékařka Hana Cabrnochová. „Pokud se na podzim zruší protiepidemická opatření, může letos chřipka na naši společnost udeřit mnohem silněji,“ říká. Dodává, že v Česku se proočkovanost populace proti chřipce drží na nízké úrovni a zájem rodičů o očkování dětí je mizivý, což by mohla změnit právě vakcína bez injekcí.

Nejvhodnější doba pro návštěvu lékaře je před začátkem každoroční chřipkové epidemie, tedy od září do listopadu. Právě v dětských skupinách se totiž nemoc šíří nejrychleji. Kromě toho, že dětem často osobní prostor nic neříká, jsou malí pacienti infekční déle než dospělí. Chřipku mohou šířit až deset dní, z toho prvních osm nemusí mít žádné příznaky, takže rodiče se o nemoci dozví, až když ji pravděpodobně mají v těle taky.

Na přelomu let 2020 a 2021 se každoroční chřipková epidemie nekonala kvůli koronavirovým opatřením. Podle zdravotníků však to, že se onemocnění skoro nevyskytovalo, rozhodně neznamená, že by virus vymizel. Naopak prý může být o to agresivnější, aby se mu povedlo se uchytit při další příležitosti. Podle dat Státního zdravotního ústavu v loňských a letošních zimních měsících nebyly laboratorně potvrzeny žádné případy chřipky. Podobná data přicházela i z dalších států na severní polokouli. Minimální výskyt chřipky hlásily také americký úřad Centers for Disease Control and Prevention i britský Public Health England. Chřipka je respirační onemocnění stejně jako koronavirus, takže pokud lidé přijmou opatření proti šíření jednoho z nich, ovlivní to i druhý.

Český poskytovatel PCR testů brzký konec covidu nečeká. Právě otevírá novou laboratoř na 10 tisíc vzorků denně
Přečtěte si také:

Český poskytovatel PCR testů brzký konec covidu nečeká. Právě otevírá novou laboratoř na 10 tisíc vzorků denně

„Myslím, že se musíme připravit na tuhou zimu, a to nejen s koronaviry, protože jsme prožili rok téměř bez jakýchkoliv jiných respiračních infekcí. To znamená, že potenciálně je imunita populace proti nim nižší,“ uvedla lékařka Susan Hopkinsová a vedoucí strategické skupiny pro covid-19 z úřadu Public Health England v rozhovoru pro BBC. Chřipka si každoročně vyžádá tisíce obětí a mezi nejčastěji hospitalizované pacienty patří právě děti. Proto letos lékaři apelují na rodiče, aby je dali očkovat.

Podcenit chřipku se nevyplatí

Z vedlejších účinků se může po vakcíně vyskytnout alergická reakce a očkovat by se neměly nechávat děti s poruchami imunity, například s leukémií, lymfomem nebo HIV v symptomatické fázi. FluenzTetra obsahuje oslabené živé viry, takže má určitý potenciál nákazy a není vhodná pro děti s těžkým astmatem. Přípravek prošel dvěma klinickými studiemi na dětech a celkem ho vyzkoušelo 31 231 mladých pacientů. Bezpečnostním profilem se nová vakcína nijak neliší od existující látky Fluenz, pouze je do ní přidán čtvrtý kmen viru.

MM25_AI

Zatímco na obyčejné nachlazení stačí horký čaj a pár dní v posteli, podceňovat pravou chřipku se nevyplatí, protože v krajních případech může ohrožovat i na životě. Na rozdíl od koronaviru je nemoc nebezpečnější pro děti, které si teprve budují imunitu, než pro dospělé. Očkování před ní dítě ochrání na šest měsíců až rok.

  • Našli jste v článku chybu?