Menu Zavřít

Od dvou set k tisícům. Počet radikálních islamistů ve Švédsku roste

17. 6. 2017
Autor: čtk

Počet radikálních islamistů ve Švédsku podle místní rozvědky za posledních sedm let masivně vzrostl. Zatímco v roce 2010 odhadovala Bezpečnostní policie (Säpo), že v severské zemi žijí zhruba dvě stovky islamistů, v současnosti se podle ní jejich počet pohybuje v řádech tisíců.

„Nikdy v minulosti jsme nezaznamenali takové množství,“ uvedl v pátek ředitel Säpo Anders Thornberg, podle kterého se odhady vztahují na islámské radikály ochotné sáhnout k násilí i na ty, kteří financují terorismus či rekrutují bojovníky pro teroristické organizace, především na Blízkém východě. „Nárůst extremismu je výzvou historických rozměrů,“ uvedl.

Nejvíce radikálů žije ve městech Stockholm, Göteborg, Malmö a Örebro. Příčina nárůstu jejich počtu v zemi tkví podle šéfa Säpo ve zvýšené míře propagandy, kterou do světa vysílá teroristická organizace Islámský stát (IS) a jí podobné skupiny. Války v Iráku a v Sýrii přispěly k semknutí radikálních islamistů, dodal Thornberg. Podle Säpo se do bojů v Sýrii či v Iráku od roku 2012 zapojilo kolem 300 Švédů.


Němci dají na prevenci radikalizace 100 milionů eur. Čtěte více

 Radikálové s vlajkou Islámského státu


Rozvědka se ale domnívá, že jen malá část islamistů, kteří nemají daleko k násilí, je schopna ve Švédsku skutečně spáchat teroristický útok. Problémem je podle Thornberga nicméně fakt, že plánování atentátu v současnosti nevyžaduje příliš mnoho času ani prostředků. „Dnes, pokud se rozhodnete jednat, tak si koupíte dva nože nebo najmete dodávku a najedete do davu,“ uvedl ředitel Säpo.

MMF24

Právě druhý způsob provedení atentátu v dubnu zvolil terorista, který najel ukradeným nákladním vozem do lidí na pěší zóně v centru švédské metropole a pět jich zabil. Policie kvůli útoku zadržela devětatřicetiletého Uzbeka Rachmata Akilova, který se k činu přiznal. Švédská vláda následně oznámila, že zpřísní protiteroristické zákony.

Dále čtěte:

Facebook zapojí proti teroristům umělou inteligenci

Esej: Hnutí Hamás 2.0


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).