5. Konec světské hudby Kanye West – Jesus Is King
Pokud by se rozdávaly ceny za nejkontroverznější nahrávky, máme tady jasného vítěze. Svou novinku totiž Kanye West odkládal několik měsíců a třikrát nedodržel avizovaný termín vydání. Především ale upustil od „světské hudby“ a dal se na věrozvěsti. Jeho náboženské album Jesus Is King inspirovaly Kanyeho pravidelné bohoslužby se sborem Sunday Service. Kromě gospelu tady zazní i spousta známých hostů jako Kenny G, Nicki Minaj a Ty Dolla $ign. Navzdory biblickým obrazům a spirituální tematice ale jeden z nejdůležitějších hudebníků 21. století pořád rapuje, zpívá líp než kdy předtím a sází jedno producentské překvapení za druhým.
4. Podzim se vším všudy Zvíře jménem podzim – Září
Zvíře jménem podzim se probudilo z letního spánku a narostly mu nové hlavy. Mnohočlenná skupina okolo Jakuba Königa alias Kittchena měla původně vydat jen jedno album a odehrát pár koncertů. Nakonec ale překvapivě vznikla druhá deska Září, která svého předchůdce trumfuje na všech úrovních. Protnutí producentských světů Kittchena, Pjoniho a Aid Kida dalo vzniknout novému vlkopsímu organismu, který tentokrát stojí mnohem víc na elektronických plochách a zvukových překvapeních. Pochmurnou atmosféru nyní doplňuje i spousta naděje a štěstí. Prostě podzimní melancholie se vším všudy.
3. Procházka digitální džunglí Charli XCX – Charli
Takto nějak nejspíš zní budoucnost. Britská zpěvačka a producentka Charli XCX začínala jako senzace rave parties, aby se vzápětí stala celosvětovou hvězdičkou bubblegum popu. V roce 2019 by ale byla velká škoda ji nálepkovat kteroukoliv z těchto škatulek. Především teď její jméno slouží jako synonymum pro futuristický pop plný experimentů. Letošní deska Charli nemá hranice a vezme vás na poznávací expedici časem z roku 1999 až do 2099, kdy svět okolo nás připomíná digitální džungli plnou virtuálních stromů a barevných neonů. Jednu z nejpestřejších popových desek roku můžete slyšet naživo 14. listopadu v Roxy.
2. Ferrarim z Košic do světa Samey – XYZ
To, že trendy slovenského rapu určuje label FCK THEM, se ví už dlouho. Po perfektní květnové novince Gauč Storytelling od Gleba se nyní o slovo přihlásil raper Samey. Hlavní tvář Haha Crew zbytečně netlačí na pilu a s nahrávkou XYZ trumfuje sám sebe. Ačkoliv rapuje o tom, že se v životě i kariéře posunul na nový level, zůstává u toho uvěřitelný a pokorný. Hutné beaty a svěží produkci tady prohlubují zvuční hosté jako Yzomandias, Ego a Ben Cristovao. Nepotřebujete ferrari k tomu, abyste pochopili jeho mindset, přesto ale nový Samey nejlíp vynikne, když si ho pustíte v autě. Pořádně nahlas.
1. Emoce obnažené až na kost Nick Cave & The Bad Seeds – Ghosteen
Odevzdat se více než hodinovému dvojalbu legendárního Nicka Cavea dá zabrat, po jeho poslechu ale nezůstanete stejní. Žádné jiné album letos nebylo protkáno tak hlubokými emocemi jako Ghosteen. Nick Cave nás ujišťuje, že přijde mír a usmíření, ačkoliv sám dobře ví, že se to nestane. Napříč jedenácti silnými skladbami se vyrovnává nejen s úmrtím svého syna, ale truchlí nad životními útrapami obecně. S kapelou The Bad Seeds k tomu navíc nyní nepotřebuje ani kytary a rockové aranže, vystačí si s pianem, syntezátory a svým nadpozemským barytonem. Ambientní deska, rozdělená na části o dětech a rodičích, je citově obnažená až na kost a veskrze krásná.
O autorovi| Vojtěch Tkáč @vojta_tkac