Můžu jako osoba samostatně výdělečně činná vést jednoduché účetnictví v peněžním deníku a účetní knize, nebo už musím vést účetnictví podvojné? Především připomínám, že dřívější pojmy jednoduché a podvojné účetnictví byly již zrušeny.
Můžu jako osoba samostatně výdělečně činná vést jednoduché účetnictví v peněžním deníku a účetní knize, nebo už musím vést účetnictví podvojné?
Především připomínám, že dřívější pojmy jednoduché a podvojné účetnictví byly již zrušeny. Jednoduché účetnictví nyní -zjednodušeně řečeno - nahradila daňová evidence, zatímco místo podvojného účetnictví se teď používá pouze pojem účetnictví.
Osoba samostatně výdělečně činná, která v daňovém přiznání uplatňuje své výdaje procentem z příjmů (takzvaným paušálem), nemusí vést ani daňovou evidenci.
Podnikatel, jehož obrat za minulý kalendářní rok překročil 15 milionů korun, musí vést (podvojné) účetnictví. Stejně tak je musí vést další takzvané účetní jednotky, stanovené v aktuálním znění zákona o účetnictví (č. 563/1991 Sb.). Právnické osoby musí vést účetnictví vždy, tedy i kdyby měly nižší obrat.
Ostatní podnikající fyzické osoby - opět zjednodušeně řečeno - mohou vést daňovou evidenci.