Menu Zavřít

Od modelek k realitám

6. 12. 2006
Autor: Euro.cz

Developer chce během dvou let v Česku utratit sto milionů eur

Co mají společného prestižní modelingová agentura Elite New York a český realitní trh? Zdánlivě nesourodé obory podnikání spojuje privátní investiční skupina Global Emerging Markets (GEM). Do blýskavého světa modelek vstoupila před dvěma lety, na konci loňského roku v Česku založila společně s developerskou firmou HUTS Development společnost Crestyl. „Soukromé investiční fondy jsou na našem trhu poměrně běžnou záležitostí. Vstup private equity investora přímo do developerské firmy, jako je to v případě Crestylu, však není příliš obvyklý,“ komentuje aktivitu skupiny Ondřej Vlk, analytik mezinárodní realitní společnosti Jones Lang LaSalle.

Začátky v regionech.

Výkonným ředitelem společnosti Crestyl je Omar Koleilat, který má libanonské kořeny, a v Česku působí od roku 1998. „Vždy jsem pracoval v realitách, hlavně na mimopražských projektech,“ popisuje své začátky Koleilat. „Dnes mohu říci, že díky svému zaměstnání znám všechna česká města nad patnáct tisíc obyvatel,“ usmívá se. V roce 2002 založil společnost HUTS Development orientující se rovněž na regionální developerské projekty. Investovala například výstavbu obchodních komplexů v Opavě nebo v Orlové, do jejího portfolia patří i dům v Opavě, kde sídlí okresní správa sociálního zabezpečení. V počátcích svého působení se HUTS Development pouštěl do projektů na okrajích měst, posléze své aktivity přesunul do jejich center. „Začali jsme hledat volné pozemky uprostřed měst. Připravili jsme tři projekty, s jejichž výstavbou začneme v prvních týdnech příštího roku,“ vysvětluje Koleilat. Nová multifunkční centra vyrostou v Mostě, v Opavě a v Chomutově. „Postupně jsme se rozrůstali a dostali jsme se do stadia, kdy naše portfolio bylo větší, než jsme zvládali. Chtěli jsme také společnost posunout více na institucionální úroveň,“ říká Koleilat. Navíc se firma pustila i do rezidenčního segmentu - koupila první pozemek v Praze na Barrandově, kde staví byty. „Zvažovali jsme různé formy, jak najít další zdroje financování. Měli jsme například nabídky investorů ze Spojených arabských emirátů,“ tvrdí Koleilat. Nakonec rozhodnutí padlo na britskou soukromou investiční skupinu Global Emerging Markets. Do jejího portfolia spadá majetek v hodnotě 1,8 miliardy dolarů, aktivity skupiny směřují do nejrůznějších oborů včetně telekomunikací, informačních technologií a nemovitostí. Skupina působí po celém světě. V Česku kupříkladu společnost Simply, která pod ni spadá, ve spolupráci s Raifeissenbank nabízí jeden hypoteční produkt a skupina již dříve investovala do projektů informačních technologií.

bitcoin_skoleni

Komerční i rezidenční projekty.

V oblasti realit se GEM nejprve u firmy HUTS Development rozhodl vložit prostředky do výstavby bytů v Praze na Barrandově, potom následovala užší spolupráce. „Založili jsme společnost Crestyl, která spojuje management firmy HUTS Development a finance skupiny GEM,“ upřesňuje Koleilat. Tvrdí, že díky britskému investorovi může posunout byznys dále. Portfolio Crestylu v současné době odhaduje na necelých 150 milionům eur. „Hodnota projektu v Mostě je kolem čtyřiceti milionů eur, ve stejné výši se dohromady pohybují projekty v Chomutově a v Opavě. Dvě stě rozestavěných bytů na Barrandově má cenu asi 800 milionů korun,“ upřesňuje Koleilat. V příštích dvou letech chce Crestyl v Česku investovat kolem sta milionů eur. Prostředky mají jít hlavně do komerčních projektů, ale i do rezidenčních. Crestyl zvažuje koupi celého portfolia bytových projektů, jehož cílem je stavět minimálně 300 bytů ročně. V oblasti komerčních nemovitostí plánuje Crestyl dodat na trh ročně alespoň 30 tisíc metrů čtverečních ploch. „Soustřeďujeme se na všechna města s více než 35 tisíci obyvateli,“ říká manažer. Firma má prý vytypováno pět nových lokalit, o kterých v současné době jedná. V přípravné fázi je také rozsáhlý projekt v Praze. O něm ale vedení společnosti zatím hovořit nechce. „Více informací budeme mít v červnu příštího roku. Náklady na výstavbu by se měly pohybovat kolem dalších sto milionů eur,“ upřesňuje Koleilat.

Šli na to jinak.

Společnost Crestyl má na rozdíl od většiny developerů působících v Česku zcela odlišnou strategii. Zatímco ostatní se nejprve soustředili několik let na pražský realitní trh a teprve potom následovala expanze do regionů, Crestyl zvolil opačný postup, byť byl komplikovanější. „Development v Praze je těžší z hlediska vyřizování různých povolení, ale na druhou stranu podnikatel v nemovitostech z dlouhodobého hlediska nemůže v Praze udělat chybu,“ domnívá se Koleilat. Dodává, že pokud v regionech developer nevybere správnou lokalitu, může si hodně uškodit. V Praze to tak prý úplně neplatí. „Pokud developer nemá nejlepší lokalitu, trh postupně uzraje a místo se stane atraktivnější,“ konstatuje Koleilat. Jako příklad uvádí rozvoj Smíchova, Karlína nebo Libně. „V Praze je vše otázkou času. V regionech může firma udělat více chyb. Myslím, že jsme se naučili vybírat mimopražské lokality a naučili se pracovat s místními lidmi. To bylo těžké, ale byla to pro nás dobrá zkušenost,“ uzavírá manažer. I když je hlavním cílem společnosti rozvíjet obchodní a zábavní centra v regionech, nevylučuje ani aktivity v mimopražských rezidenčních projektech. „Dnes se z mimopražských měst stále zdůrazňuje Brno nebo Plzeň, ale nehovoří se o ostatních. Zájem o hezké bydlení je přitom všude. Prodáváme třeba byty v Mostě. Každého překvapilo, jak velký je o ně zájem,“ říká Koleilat.
Vedení Crestylu nezastírá, že svůj zájem nesoustředí jen na český realitní trh. „Díváme se také do zahraničí, hlavně na Srbsko a Černou Horu,“ připouští Koleilat.

  • Našli jste v článku chybu?