Menu Zavřít

Od nanostruktur po obnovitelné zdroje

20. 3. 2009
Autor: Euro.cz

Dotace z druhé výzvy programu Potenciál pomohla společnosti Synpospolufinancovat přípravu prostor pro výzkumné centrum a vybavit hošpičkovými laboratorními pomůckami. Po úspěšném ukončení projektuse pardubické společnosti do rozpočtu vrátí přes deset milionů.

V lednu letošního roku byly v areálu společnosti Synpo slavnostně otevřeny laboratoře Českého centra nanostrukturovaných polymerů a polymerů na bázi obnovitelných zdrojů. Užitek tak našla budova, která byla od 90. let opuštěná a chátrala. Díky dotaci z Operačního programu Podnikání a inovace se první patro dvoupodlažního objektu změnilo na centrum výzkumu a vývoje, které se pomalu plní špičkovým laboratorním vybavením.

V laboratořích centra se připravují nanočástice tak, aby odpovídaly potřebám potenciálních zákazníků, kteří je budou posléze využívat ve výrobě. „Nanočástice umíme nejen vyrobit, ale i modifikovat jejich povrch tím způsobem, aby byl kompatibilní s daným polymerem. Zjednodušeně se dá říct, že šijeme nanočástice na míru určenému polymernímu prostředí,“ vysvětluje náplň činnosti Jiří Zelenka, vedoucí nově založeného centra.

Pomocí malého množství nanočástic umí v centru připravit nátěrové systémy unikátních vlastností, například odolných proti špatnému počasí, proti poškrábání nebo třeba proti vysokým teplotám. „Vzhledem k tomu, že nanočástice jsou menší než vlnová délka viditelného světla, jsou nátěry s nanočásticemi transparentní,“ dodává Zelenka. Díky uvedeným vlastnostem nacházejí nátěry s nanočásticemi uplatnění v automobilovém průmyslu nebo třeba ve stavebnictví. Dále mohou nanočástice a nanokompozity najít uplatnění i v dalších průmyslových odvětvích, například v gumárenském a vojenském průmyslu. „Velmi důležitou oblastí, kde nanočástice pomáhají, je medicína. Využití najdou v oblasti zubních implantátů, pomáhají při procesu likvidace rakovinných buněk nebo mohosloužit jako nosiče léků,“ upřesňuje Zelenka.

Speciální techniky zvýší potenciál

POTENCIÁL

Podporu z programu Potenciál je možné získat na investice do zřízení nebo rozšíření vývojového centra zaměřeného na výzkum a vývoj výrobků nebo technologií, a to včetně vývoje specifického softwaru, nutného pro inovaci výroby, který je nedílnou součástí výrobků nebo technologií. Centrum by mělo přispívat k zavádění technologicky nových nebo inovovaných produktů, produkčních řad, výrobních procesů a technologií. V aktuální výzvě pro podávání žádostí je připraveno 2,58 miliardy korun. Příjem registračních žádostí končí 30. září 2009.

K tomu, aby z jednotlivých nanočásticmohl vzniknout celý nanosystém – nanokompozit vynikající výjimečnými vlastnostmi, je často nutné částice dispergovat v polymeru speciálními technikami. Volba dispergační techniky závisí na typu nanočástic a na konkrétním polymerním prostředí. V laboratoři dispergace nanočástic jsou využívány různé techniky. Díky dotaci z programu Potenciál se v centru chystají pořídit perlový nanomlýn pro rozšíření stávajících dispergačních možností. Jeho vlastnosti prozatím testují na vypůjčeném přístroji. Perlový nanomlýn umožňuje rozbíjení aglomerátů/agregátů nanočástic nebo redukci velikosti částic. O tom, který děj převládá, rozhoduje volba dispergačních podmínek. Vlastní nanomlýn pracovníkům centra výrazně usnadní a zrychlí práci. „Abychom mohli včas reagovat na poptávku našich zákazníků, potřebujeme umět vyrábět rychle. Nemůžeme se spoléhat pouze na spolupráci s univerzitami, je nutné mít vlastní laboratoře vybavené špičkovým vybavením. Pro perlový nanomlýn máme už teď plány na každodenní využití a je možné, že kvůli němu zřídíme dvousměnný provoz,“ doplňuje Jiří Zelenka.

Z rostlinných olejů matrace

O SPOLEČNOSTI

Společnost Synpo vznikla v roce 1952 pod názvem Výzkumný ústav syntetických pryskyřic a laků, který se zabýval aplikovaným výzkumem a vývojem v oblasti polymerů. Svůj dnešní název získal ústav po přeměně na akciovou společnost v roce 1992. Na podzim roku 2007 bylo v rámci společnosti Synpo založeno výzkumné oddělení, které se zabývá výzkumem a vývojem nanokompozitních polymerních materiálů a polymerů na bázi obnovitelných surovin. Nové laboratoře oddělení, ve kterém nyní působí deset kmenových zaměstnanců a několik výzkumných pracovníků z univerzit, byly otevřeny v lednu 2009.

Laboratoře centra slouží i dalším výzkumným metodám. Jednou z nich je bezodpadová recyklace, založená na kombinaci užití surovin přírodního charakteru a odpadních materiálů. Rostlinné a živočišné oleje se v laboratořích modifikují a posléze využívají při procesu recyklace. PET lahve nebo polyuretanové pěny se chemicky rozloží pomocí surovin, které pocházejí z přírodních zdrojů, například pomocí modifikovaného sojového nebo řepkového oleje. „V laboratořích se snažíme najít možnosti, jak rozložené polymery znovu využít. V této chvíli z nich umíme vyrobit například polyuretanové matrace na spaní, izolační pěny nebo podlahoviny. Samozřejmě s tou výhodou, že původní hydrofobní vlastnosti oleje zůstanou u konečného produktu zachovány,“ upřesňuje výhody bezodpadové recyklace Tomáš Vlček, vedoucí týmu obnovitelných zdrojů.

Laboratoř v pěti etapách

Projekt Českého centra nanostrukturovaných polymerů a polymerů na bázi obnovitelných zdrojů počítá s modernizací a technologickým vybavením šesti laboratoří a pracovního a studijního zázemí.

bitcoin_skoleni

„Celý projekt je rozdělen do pěti etap, během kterých se mimo jiné chystáme instalovat sofistikovaná výzkumná zařízení do laboratoře charakterizace nanostruktur a nanokompozitů nebo nakoupit tlakový reaktor a mikrovlnný reaktor pro laboratoř polymerních syntéz,“ vyjmenovává plány do budoucna zástupkyně vedoucího centra Kateřina Zetková.

Práce na celém projektu by měly být ukončeny na počátku roku 2011.

  • Našli jste v článku chybu?