Z Letiště Václava Havla Praha se v letní letové sezóně můžete vydat přímou pravidelnou linkou do 110 destinací po celém světě. Do dalších desítek míst míří charterové lety s turisty, kteří si objednali zájezd prostřednictvím cestovních kanceláří. Zemí s nejvyšším počtem míst, kam se z Prahy v létě pravidelně létá, je Itálie s třinácti destinacemi, následovaná Ruskem s dvanácti a Řeckem a Velkou Británií s devíti lokalitami. Spolupráce s leteckými společnostmi i rozvoj produktu zaměřeného na cestující je na letišti doménou Stanislava Zemana, ředitele pro Letecký obchod, marketing a řízení produktu.
* Mohl byste nabídnout pár tipů z letního letového řádu?
Zajímavých tipů, kam se vypravit, mám hned celou řadu. Nejnověji se např. v našem letovém řádu objevila vstupní brána do Transylvánie, tedy pravidelná linka do druhého největšího rumunského města Kluž. Máme spojení do kraje Robina Hooda, dvakrát týdně se totiž létá do East Middlands, jednou týdně mohou turisté využít linku do tolik oblíbeného chorvatského Dubrovníku. Nejvýznamnější novinkou sezóny je pak spojení Českých aerolinií se Soulem. V současné době tak máme prostřednictvím Korean Air a Českých aerolinií celkem sedm linek týdně do korejské metropole. To ovšem není všechno – díky strategickému partnerství těchto dvou společností mají cestující z Prahy spojení do celé řady destinací ve východní Asii navazující na lety z Prahy. V Japonsku se jedná o Nagoj, Niigatu, Okajamu, Ósaku a Tokio. Dále jsou provozovány navazující spoje do Hongkongu a Qingdaa v Číně, do Da Nangu, Hanoje nebo Ho Či Minova Města ve Vietnamu, Denpasaru a Jakarty v Indonésii, Kota Kinabalu a Kuala Lumpuru v Malajsii, do Bangkoku nebo na tichomořské ostrovy Guam a Palau.
* Jsou ještě nějaké novinky, které byste chtěl zmínit?
Mezi destinace operované z Prahy přímým spojením se vrátila italská Florencie, pokračuje linka do lotyšské Rigy, nově máme v letovém řádu francouzské letovisko Nice. K významnému nárůstu spojení dochází u Helsinek a Kodaně. Ostatně Skandinávie patří k nejvíce rostoucím trhům z pohledu letecké dopravy z Prahy.
* Kam Češi nejčastěji zamíří letecky na dovolenou?
Tento segment letecké přepravy je nejméně predikovatelný, nicméně podle plánovaných kapacit jsou těmi nejoblíbenějšími prázdninovými destinacemi turecká Antalya, egyptská letoviska Hurghada a Marsa Allam, bulharský Burgas a tuniský Monastir.
* Do vaší kompetence patří i aktivity, které mají cestujícím usnadnit pobyt na letišti. Mohl byste uvést konkrétní příklady realizovaných projektů?
Jedná se např. o bezplatné wi-fipřipojení k internetu nebo aplikace pro chytré telefony usnadňující přístup k potřebným informacím. V letošním roce se koncentrujeme především na rozsáhlejší změny v Terminálu 1, který je v současné podobě v provozu od roku 1997. Mezi nejdůležitější změny patří nová transferová přepážka, která je v provozu od června. Další novinkou je společné prodejní místo leteckých dopravců z aliance SkyTeam. Velmi významným zlepšením v oblasti informovanosti cestujících je výměna navigačních tabulí. Ty původní jsme nahradili novými, které jsou viditelnější a výrazně přehlednější. Navíc jsou opatřeny LED osvětlením, a tak jejich provoz přinese značné provozní úspory. Navigační tabule obsahují nápisy v angličtině, češtině, ruštině a korejštině. Ve všech terminálech se v průběhu roku objeví nové informační kanceláře určené pro cestující a návštěvníky letiště.
Více informací na www.prg.aero
O autorovi| STANISLAV ZEMAN, Ve společnosti Letiště Praha, kde působí od roku 2006, vede útvar Letecký obchod, marketing a řízení produktu. Před příchodem na letiště pracoval v GTS International. Ve volném čase se věnuje především sportu a cestování, je vášnivým lyžařem a má rád outdoorové aktivity.