Menu Zavřít

Od silnic zmizí tisíce poutačů. Jejich soupis bude známý v úterý

11. 9. 2017
Autor: čtk

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) bude mít do úterý ze všech dálnic v Česku kompletní soupis billboardů, které jejich majitelé neodstranili z takzvaného ochranného pásma. Sčítání poutačů začalo dnes, přednostně na největší české dálnici D1. Novinářům to při ukázce monitoringu billboardů na D1 na Benešovsku řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Celkem by mělo od komunikací postupně zmizet na 3000 reklamních poutačů ze zhruba 25 tisíc.

Vytvoření evidence poutačů, které měli jejich majitelé do dneška povinnost odstranit, je prvním krokem k jejich zbourání. Úřady je pak na své náklady zlikvidují a peníze budou vymáhat po majitelích billboardů, případně pozemků, na nichž stály. Kolik prostředků na to bude potřeba, není podle mluvčího známo. Jasné není ani to, na kolik vyjde odstranění jednoho poutače.

Vzhledem k očekávanému velkému počtu odstraňovaných billboardů ŘSD předpokládá, že vypíše výběrová řízení na firmy, které by se této práce měly ujmout, řekl Jan Studecký z tiskového odboru ŘSD. Cena za likvidaci reklamních zařízení tak bude záviset na tom, kolik společností se do soutěží přihlásí a jaké ceny státní organizaci nabídnou.

Ředitelství silnic podle Studeckého může vlastními silami část reklamních zařízení likvidovat. Pokud by ale jeho pracovníci měli odstraňovat všechny billboardy, bylo by to na úkor jiných činností, jako je údržba silnic, uvedl Studecký. Každopádně ale bude soutěž znamenat zdržení, organizace se však výběr zhotovitelů pokusí co nejvíce urychlit.


Kdo vydělá miliardy na zákazu billboardů? Přečtěte si více

 Provozovatelé reklamních ploch proti nové zákonné úpravě protestují vylepením motivu české vlajky


Do sčítání billboardů se zapojilo všech 18 středisek údržby dálnic. „Zahájili jsme dnes podrobný monitoring všech reklamních zařízení, které se nacházejí v ochranném pásmu dálnic. Dnešní den věnujeme především dálnici D1 - ještě dnes budeme mít perfektní detailní monitoring veškeré reklamy na D1,“ uvedl mluvčí Rýdl.

Monitoring jednoho poutače je podle něj i s dopravním opatřením otázkou maximálně deseti minut. Ke každému billboardu silničáři pořizují protokol s mapovým podkladem, souřadnicemi GPS a fotografií. Mělo by z něj být zřejmé, k jaké konstrukci je poutač připevněn. Všechny shromážděné informace začnou zřejmě během pondělí směřovat na silniční správní úřad, což je v případě dálnic ministerstvo dopravy, který bude postupovat dál podle zákonných lhůt. Pokud ještě po výzvě ministerstva zůstanou podél dálnic reklamní zařízení, začnou je úřady odstraňovat. Kdy by mohly být všechny dálnice bez těchto billboardů, Rýdl neuměl odhadnout.

Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy vyžaduje novela zákona z roku 2012. Někteří provozovatelé poutače začali odstraňovat, jiní jen reklamní sdělení nahradili státní vlajkou. Tvrdí, že tím změnili charakter ploch, které již nadále nejsou reklamním zařízením tak, jak je definuje zákon.

Zatímco na dálnicích má povinnost odstraňovat nepovolené poutače ŘSD, na silnicích první třídy jde o věc krajů a jejich organizací. Nařízení o odstranění billboardů, motivovné zvýšením bezpečnosti silničního provozu, se netýká zastavěných území, kde je zároveň nejvíc reklamních ploch.

bitcoin_skoleni

Reklamní zařízení podle zákona o pozemních komunikacích může zobrazovat nejen klasickou reklamu, tedy sdělení s cílem dosažení zisku, ale může šířit i nekomerční informace, třeba kulturní, politické nebo vzdělávací. Odstraněné billboardy nebudou uchovávány, podle zákona se mají zlikvidovat.

Dále čtěte:

Billboardy s vlajkou jsou nebezpečnější, tvrdí sdružení. Podalo trestní oznámení

Provozovatelé odmítají odstranit billboardy u dálnic. Udělá to ŘSD, reaguje Ťok

Zákaz billboardů u dálnic vadí senátorům. Obrátili se na Ústavní soud


  • Našli jste v článku chybu?