Menu Zavřít

Od tunelů k počítačům

22. 11. 2007
Autor: Euro.cz

Eltodo

Skupina Eltodo minulý týden podepsala dohodu, dle níž koupí od společnosti Antsia Limited, patřící do skupiny PPF Investments, firmu Vegacom. Začleněním Vegacomu stoupne roční obrat skupiny Eltodo ze tří na více než pět miliard korun.

Cenu transakce Eltodo nezveřejní až do doby schválení obchodu českým a slovenským antimonopolním úřadem. „Mohu ale uvést, že se dohodnutá cena pohybuje mezi dvěma a třemi sty miliony korun,“ řekl týdeníku EURO prezident Eltoda Libor Hájek. Eltodo se snaží akvizicí Vegacomu doplnit spektrum služeb. Obě společnosti, které ani dosud nebyly v přímém konkurenčním postavení, chtějí co nejdříve začít spolupracovat na domácích i zahraničních zakázkách.

Nemnoho společného.

Zatímco Eltodo se zaměřuje na segmenty energetiky, dopravy, veřejného osvětlení, průmyslových a administrativních budov, průmyslu a technologické vybavení letišť či heliportů, Vegacom je významným dodavatelem komplexních služeb na trhu informačních a komunikačních technologií. Zaměřuje se na bezpečnostní a komunikační technologie, telekomunikační systémy a sítě i řešení v IT. „Obě společnosti se charakteristikou potkávají na úzké styčné ploše. Dalo by se říci, že tam, kde Eltodo dříve dokončilo a předalo zakázku, mohl nastoupit a začít pracovat Vegacom. Nyní budeme moci služby nabízet komplexně. A pod jedním vedením,“ říká předseda představenstva Vegacomu Pavel Hlavinka.
Vegacom si ponechá jméno, do struktury Eltoda se prozatím začlení pouze manažersky. „Nákupem Vegacomu posílíme svoji pozici generálního dodavatele technologií a budeme schopni nejen získat i ty největší zakázky, ale především jich realizovat několik současně. Protože ale obě společnosti neoperují na stejném prostoru, nedojde k navýšení tržního podílu Eltoda. Naším dlouhodobým cílem je však získat dvacet procent trhu ve všech našich aktivitách,“ upřesnil záměry Hájek. Konkurenční společnosti se k akvizici nechtějí příliš vyjadřovat. „Nekomentujeme obchodní aktivity konkurence a nebudeme se vyjadřovat ani nyní,“ říká například Jiří Beran, ředitel Obchodní divize 3 ČKD Praha.

MM25_AI

Míří na východ.

Zástupci obou společností tvrdí, že se chtějí více posunout od dodávek zboží a technologií směrem ke službám.
„Společně s Vegacomem budeme schopni dodávat více než jen výrobky - ucelená řešení a služby, s nimiž chceme prorazit i za hranicemi Česka a Slovenska, kde nyní realizujeme drtivou většinu zakázek,“ tvrdí generální ředitel Eltoda Jindřich Hess. Eltodo míří zejména na východ Evropské unie a do Ruska, kde prostřednictvím Vegacomu získalo společnost Mediumstroj. „Na Slovensku, kde jsme již přítomni byli, jsme s Vegacomem získali Telemont Slovensko a Vegacom Slovakia. Společně se nyní zaměříme na perspektivní trhy, jako jsou Bulharsko, Rumunsko a podobně. Tamní infrastruktura je silně zanedbána a členství těchto zemí v EU v podstatě zaručuje dostatek finančních prostředků na její poměrně rychlé vylepšení. Expanze na východ je zajímavá i z hlediska nepříliš ochranářského přístupu těchto států vzhledem k vlastním trhům. Tím se tyto země silně odlišují od západu, kam je dnes již extrémně složité proniknout,“ tvrdí Hess.

Ušetří na vývoj.

Nákupem Vegacomu posílí Eltodo jednak v nárůstu portfolia poskytovaných služeb, ale také součinnostmi mezi oběma společnostmi. „Přestože nechceme Vegacom začlenit přímo do Eltoda, určité synergie se mezi firmami najdou. Jde o logistiku, skladování, ale i vývoj a hlavně vzájemnou pomoc v obchodních soutěžích. Předpokládám, že úspory vzniklé ze synergií budeme počítat v jednotkách procent,“ tvrdí Hájek. Podotýká současně, že i tak jde o zajímavé částky: „Procenta z miliardy jsou řádově desítky milionů korun, které budeme moci investovat do vývoje technologií.“

  • Našli jste v článku chybu?