Menu Zavřít

Odbory chtějí protestovat, pokud vláda nezvedne platy, jak žádají

30. 8. 2017
Autor: čtk

Odboráři pohrozili protestními akcemi pro případ, že by vláda nepřijala jejich požadavek na růst platů ve veřejném sektoru. Trvají na přidání učitelům o 15 procent a ostatních o deset procent, a to od listopadu. Termín případného protestu předáci zatím nestanovili. Podklady k připravovanému vládnímu nařízení o zvýšení platů obsahují ještě další dvě varianty - růst o čtyři procenta pro všechny, nebo o 12 procent pro učitele a o sedm pro ostatní.

„Požadovali jsme původně růst platů od září. Už jsme ustoupili, nemáme kam. Jsme připraveni uspořádat protestní akce. Není to náš cíl, chceme se dohodnout. Protesty se nemusí konat, bude záležet na dohodě s vládou,“ řekl na jednání předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

Podle mluvčího odborových svazů veřejného sektoru a šéfa úřednických odborů Pavla Bednáře předáci letos zahájili vyjednávání s vládou dřív než obvykle. S premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministryní práce Michaelou Marksovou (oba ČSSD) se sešli koncem dubna. Původně žádali přidání o deset procent od září. Po červnovém jednání se členy vlády a lídry koaličních stran mluvili o listopadu. Další schůzka s kabinetem se měla konat koncem července, vláda ji ale zrušila. Vyjednávání pokračovalo pak 21. srpna.

Odboráři očekávali, že jasno o zvýšení výdělků kantorů, hasičů, policistů, pracovníků v kultuře a sociálních službách či zdravotníků bude už v červenci. „Začali jsme vyjednávat včas. První jednání byla velmi optimistická. Nyní se přelila do pesimismu,“ řekl Bednář.

Odboráři přístup některých členů vlády i celého kabinetu označili za „neochotu dostát slibům“. Podle odborů se jednání o platech vzhledem k harmonogramu přípravy rozpočtu na příští rok dostává do časové tísně. Vnímají to jako „narušení sociálního smíru“. Odboráři to uvedli ve svém usnesení, které dnes jednohlasně schválili. Dokument zašlou premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) a lídrům vládních stran.

Vláda by o návrhu rozpočtu měla jednat v pondělí 4. září. V dalších dnech by se pak mělo konat další kolo vyjednávání s odbory. Podle výsledku odboráři zvolí další postup. Případný protest by se mohl konat před sídlem vlády, nebo před ministerstvem financí. Tripartita by se podobou státní pokladny na příští rok měla zabývat 18. září. Sněmovna by pak návrh zákona o rozpočtu měla dostat do konce září.

bitcoin_skoleni

Ministerstvo práce propočítávalo několik variant. V návrhu vládního nařízení, které kabinet zveřejnil na svém webu, jsou nyní modely tři - čtyři procenta, 12 procent pro učitele a sedm procent pro ostatní a odborářský s 15 procenty pro kantory a deseti procenty pro ostatní. Zatím také není jasné, zda by zvýšení mělo být už od listopadu, nebo až od ledna.

Přečtěte si také:

Premiér podpoří přidání učitelům o 15 procent a ostatním o deset


  • Našli jste v článku chybu?