Menu Zavřít

Odchod Británie z Evropské unie oslabí podle ekonomů britskou libru

29. 5. 2017
Autor: Euro.cz

Bankéři GE nevěří Britská libra Britská měna v posledních týdnech význam ně posílila poté, co v půlce dubna tamní premiérka Theresa Mayová oznámila, že chce uspořádat předčasné volby, což jí posvětil parlament. Libra se kvůli tomu dostala 18. květ na na osmiměsíční maximum (jedna libra stála na mezibankovnim trhu 1,3048 dola ru). Minulou středu pak byl kurz 1,2971 dola ru za libru. Dlouhodobému posilování libry ale velké finanční instituce nevěří a sázejí na její oslabení.

Dobrá rada: Bez ohledu na výsledek brit ských parlamentních voleb na začátku červ na libra oslabí kvůli brexitu, tvrdí investiční firma BlueBay Asset Management, která spravuje majetek v hodnotě 55,5 miliardy dolarů. Na konci roku by proto podle mana žera BlueBay Marka Dowdinga mohla brit ská měna testovat uroven 1,20 dolaru za jed nu libru. Na oslabení libry sází rovněž Allianz Global Investors.

General Electric

Americký obří konglomerát General Electric (GE) zažívá těžké časy, když se jeho tržní hodnota od začátku roku snížila o desetinu.

A zlepšení experti neočekávají. Analytik Deutsche Bank John Inch dokonce v polovi ně května doporučil investorům, aby akcie General Electric prodali. Podobný krok je při tom vzácností. Podle Deutsche Bank bude GE nucen snížit vyplácené dividendy a rovněž výhled na zisky v příštích letech. Cílová cena činí 24 dolarů, přičemž uprostřed minulého týdne se obchodovalo za 28,3 dolaru.

Dobrá rada: Kromě Deutsche Bank doporu čuje akcie GE prodat ještě americký bankov ní kolos JPMorgan. Většina analytiků se k nim však staví příznivěji. V současnosti se americké ekonomice daří, a pokud za těchto okolností panují ohledně GE obavy, tak by se investoři měli raději poohlédnout po jiné příležitosti.

Čínské cenné papíry

Poprvé od roku 1989 snížila ratingová agentura Moody's Investors Service bonitu čínského státního dluhu, a to o jeden stupeň na rating A1. Výsledkem byl propad burz na celém světě. Důvodem snížení bonity Číny jako dlužníka je očekávané zpomalení ekonomického růstu a zároveň pokračující zvyšování dluhů v ekonomice. Rozhodnutí Moody's zpochybňuje schopnost čínského vedení snížit objem dluhů a zároveň udržet rychlý růst hospodářství, o což se snaží zejména čínská centrální banka. Čína tak bude muset své úsilí zintenzivnit, aby uklidnila investory a zároveň zabránila úvěrové bublině, což není příznivá zpráva pro čínské akcie a dluhopisy firem.

Dobrá rada: Čínská centrální banka stále zpřísňuje svou politiku, což se nepříznivě odrazí na ziscích firem. Jejich akcie proto mohou dál oslabit. Možný růst úrokových sazeb by pak nepříznivě ovlivnil rovněž čínské dluhopisy. Investoři by se tedy měli mít před čínskými cennými papíry na pozoru a bedlivě sledovat kroky čínské centrální banky.

1,20

K této úrovní může oslabit podle firmy BlueBay Asset Management kurz libry vůči dolaru. Představovalo by to zhruba osmiprocentní pokles oproti úrovním z minulého týdne, kdy jedna libra stála 1,2971 dolaru.

Vývoj akcii General Electric (za posledních 12 měsíců, cena v USD)

Jak se daří čínským akciím (vývoj šanghajské burzy podle ukazatele Shanghai Composite Index za posledních 12 měsíců)

bitcoin_skoleni

Poznámka: Nejedná se o investiční doporučeni ani nabídku či výzvu ke koupi nebo prodeji cenných papírů nebo jiného investičního nástroje.

O autorovi| Vladan Gallistl, gallistl@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?