Menu Zavřít

Oddálené finále se blíží

15. 1. 2004
Autor: Euro.cz

Digitální vysílání Mgr.

MM25_AI

PRAHA (rek) - Ministerstvo informatiky má předložit návrh zákona o elektronických komunikacích vládě do konce února. Jeho nejdůležitější součástí, alespoň z hlediska budoucího fungování rozhlasu a televize, je stanovení pravidel pro digitální vysílání. Ta měla být podle původního plánu známa již v květnu minulého roku.
Mezi provozovateli rozhlasových stanic je zájem o digitální přenos zvuku do českých domácností minimální. Důvodem je, že v současnosti používané rozhlasové přijímače nelze na digitální vysílání adaptovat a posluchači by si museli zakoupit nové. Ostatně návrh zákona o elektronických komunikacích s digitálním rozhlasem ani nepočítá.
To se vůbec nelíbí Českého rozhlasu, který se jeho zavedení snaží podporovat bez ohledu na to, zda jde o veřejnoprávní, nebo soukromá média. Poslední z kroků učinil v minulém týdnu, kdy spustil po krátkém zkušebním provozu specializované webové stránky zaměřené na informace o digitálním vysílání.
U televizních stanic je situace odlišná. Česká televize už více než 90 procent svých programů vyrábí v digitalizované podobě. Vysílá je na satelit, odkud se vrací na pozemní vysílače, kde se převádějí do analogové podoby. Lidé, kteří sledují programy ČT ze satelitu, je již v digitální podobě dostávají. V Praze příjemci televizního signálu mohou na 25. a 46. kanálu přijímat digitální vysílání i z pozemních vysílačů. Nemusí si kvůli tomu kupovat nové televizory, ale stačí si pořídit přídavné zařízení Set Top Box, které se zapojuje mezi anténu a přijímač podobně jako video. Toto zařízení se už u nás prodává za ceny od 5500 korun.
V čem se digitální televize liší pro diváky od analogové, vysvětlil týdeníku EURO Ivo Procházka, vedoucí útvaru hlavního inženýra ČT: „Rozdíl je především v tom, že buď má klient perfektní obraz, nebo žádný. Nic mezi tím by nemělo existovat. Žádné zrnění, stíny, pokřivený obraz.“
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání dosud přidělovala vysílací licenci na základě kmitočtu. Výhody digitálního vysílání pramení z toho, že na jediném kmitočtu lze přijímat čtyři až pět programů a další čtyři programy rozhlasové. Jeho zavedení zcela rozbije dnešní strukturu televizního mediálního trhu, neboť se v éteru vytvoří místo pro desítky konkurentů. Například nyní na jediném kmitočtu v Praze pokusně vysílají všechny dostupné stanice.
Mezi ně patří České radiokomunikace a Czech Digital Group, jimž Český telekomunikační úřad na přelomu roku prodloužil licenci pro experimentální pozemské digitální vysílání do konce roku 2004. Leoš Pohl z Czech Digital Group se domnívá, že by byli schopni začít v Praze komerčně digitálně vysílat do čtyř měsíců, po celé republice pak do tří až šesti let.

  • Našli jste v článku chybu?