Menu Zavřít

Oddlužovací firmy s dluhy nepomohou, spíš je ještě zvýší

19. 7. 2010
Autor: profit

Oddlužovací společnosti nabízející lidem pomoc se správou jejich závazků, dlužníkům jejich složitou finanční situaci nevyřeší, v horším případě ji mohou dokonce zhoršit.Vyplývá to z analýzy společnosti Člověk v tísni, kterou její autoři zveřejnili ve čtvrtek.

Autor: Artklee

„Oddlužovací agentury nabízejí řešení finančních problémů. Své budoucí klienty kontaktují buď samy, pomocí osobních dopisů (otázkou v takovém případě zůstává, jak se tato společnost dostane k informaci, která osoba se právě ocitla v platební neschopnosti), nebo je osloví sám dlužník, například na základě inzerátu v novinách. Dlužník společnosti nejdříve předává veškeré osobní údaje, poté společnost schvaluje žádost o spolupráci a předkládá k podpisu smlouvu,“ říká autor analýzy Daniel Hůle ze společnosti Člověk v tísni.

Cílem této spolupráce má být oddlužení klienta. Podle analýzy však společnost nesděluje, jakým způsobem toho chce dosáhnout, nebo tvrdí, že v praxi s ní věřitelé rádi uzavírají splátkové kalendáře. „Avšak opak je pravdou. Věřitelé nejraději jednají přímo s dlužníky, s oddlužovacími společnostmi splátkové kalendáře většinou neuzavírají,“ varuje Hůle.

Ve skutečnosti tak oddlužovací společnost získává osobní údaje klienta a přehled o jeho závazcích, včetně smluv s věřiteli. Z každé splátky se nejprve strhává její odměna, případě úroky z prodlení a smluvní pokuty. Ty se mohou pohybovat i v řádu desítek tisíc korun. V případě neplnění povinností či při nekvalifikovaném ukončení spolupráce ze strany klienta společnost uplatňuje sankce. Společnost přitom podle analýzy nenese žádná rizika a i náklady na její činnost jsou minimální.

FIN25

„Dlužníkova finanční situace zůstává neřešena, narůstají mu sankce z prodlení, dlužník má o jednoho věřitele navíc. Často se také stává, že tím, že platí splátky oddlužovací společnosti, blokuje možná další jednání se skutečným věřitelem,“ upozorňuje Hůle a dodává, že ke smlouvě o spolupráci dlužník podepisuje plnou moc minimálně v rozsahu činnosti, kterou má společnost podle smlouvy vykonávat. „Tyto plné moci mohou být sepsány velmi obecně, což může vést až k tomu, společnost sama nebo prostřednictvím dalšího zmocněnce může za dlužníka sjednat například nevýhodnou smlouvu o pojištění, dalším úvěru a podobně,“ podotýká autor analýzy.

Více na NašePeníze.cz.

  • Našli jste v článku chybu?