Menu Zavřít

Odložený pád

30. 7. 2012
Autor: Euro.cz

Řecko

Řecko ještě nějaký čas nezkrachuje. Ač se minulý týden rozpoutala panika (kolikátá už?) založená na analýze, podle níž helénské republice dojdou do jednoho měsíce peníze, nic reálného ve skutečnosti nehrozí. Onu analýzu vydala z nějakého záhadného důvodu britská vláda (snad aby odpoutala pozornost od mizerných výsledků vlastního HDP?) a její autoři by raději měli spáchat profesní harakiri.

Pravdou je, že mezinárodní věřitelé z takzvané Trojky (Evropská komise, Mezinárodní měnový fond a ECB) se rozhodli odložit proplacení další tranše ze záchranné půjčky. Dalších 31,5 miliardy eur pošlou do Atén nejdříve v září. To může být trochu problém. Koncem srpna totiž musí země splatit pohledávky ve výši 3,2 miliardy eur.

Jenže ony srpnové dluhy půjdou k oficiálním evropským institucím, především k ECB. Ta by mohla souhlasit s nějakou formou překlenovací půjčky, a pokud tak neučiní, i tak mají Řekové ještě dost možností. Ač si to mnozí neuvědomují, Atény si stále ještě jsou schopny půjčovat peníze, i když na krátkou dobu a s poměrně velkým úrokem. Jen v červenci upsala vláda poukázky s tříměsíční a šestiměsíční splatností v hodnotě čtyř miliard a podobnou operaci provádí každý měsíc.

Situace se navíc uklidnila, když se řecký ministr financí Jannis Stournaras dohodl se zástupci Trojky na dalších škrtech ve výši 11,5 miliardy eur v následujících dvou letech. To je sice špatná zpráva pro obyčejné Řeky, na které úspory tvrdě dopadnou, ale dobrá zpráva pro trhy a samotnou vládu. Srpen zkrátka Řecko přežije s pravděpodobností hraničící s jistotou. A totéž nejspíš platí ještě o několika dalších měsících.

bitcoin_skoleni

Důvodem, proč Trojka odložila zaplacení poslední tranše až na září, je údajně pomalé reformní tempo řecké vlády. Čísla přitom hovoří o něčem jiném. Řecko snižuje deficit obdivuhodně rychle, letos podle posledních prognóz dosáhne primárního schodku vlády 0,5 procenta HDP (primární deficit ukazuje, jak moc je rozpočet v minusu bez započítání plateb úroků za dosavadní dluhy). Ještě před rokem to bylo přibližně pět procent.

Problémem Řecka už tedy není tolik stav jeho veřejných financí, jako spíš „jen“ dluhy z minulých let. Že to beztak může znamenat bankrot a vystoupení z eurozóny, ale není pochyb.

  • Našli jste v článku chybu?