Menu Zavřít

Odměna pro odvážné

25. 3. 2011
Autor: Euro.cz

Nadace

MM25_AI

Nadační fond proti korupci, který se veřejnosti představil minulý týden, ocenil dva muže za odkrytí korupce ve státní správě. Prvním z laureátů je Libor Michálek, který jako šéf Státního fondu životního prostředí (SFŽP) poukázal na manipulace s veřejnými zakázkami. Druhým je pak nevidomý právník Ondřej Závodský, který ještě loni pracoval na Ministerstvu vnitra jako ředitel právního oddělení. Také on informoval svého nadřízeného o pochybných zakázkách. Ani jednomu z nich se takové jednání „nevyplatilo“, protože záhy museli opustit vedoucí pozice. Michálek dnes v SFŽP pracuje jako finanční poradce za třetinu předchozího platu. Závodský je dnes v oddělení, kterému velel, řadovým referentem. Minulý týden byli finančně odměněni z prostředků nového protikorupčního fondu. První obdržel půlmilionovou, druhý stotisícovou odměnu.
Fond ocení každého, kdo prokáže korupci významného ekonomického dopadu. Prostřednictvím grantů také hodlá podporovat investigativní činnost. Cílem je dodat odvahu lidem, kteří se dovědí o korupčním jednání ve veřejné správě, ale mají obavy na něj poukázat. „Chceme, aby byli vnímáni jako odvážní lidé a nikoli jako práskači. Ten, kdo upozorní na krádež, si zaslouží respekt,“ řekl zakladatel fondu, finančník Karel Janeček.
Nápad na založení fondu se v Janečkově hlavě zrodil loni na podzim. Podnětem mu k tomu byly pražské komunální volby, po nichž se ODS a ČSSD navzdory výsledkům hlasování rozhodly uzavřít velkou koalici na pražském magistrátu. Zaregistrovat fond se ale Janečkovi podařilo až ve druhé polovině letošního března, a to na druhý pokus. Na přelomu ledna a února totiž vyšší soudní úřednice Městského soudu v Praze registraci odmítla s odůvodněním, že nenaplňuje poslání obecně prospěšného cíle.
Potíže provázely Janečka i tentokrát. Během patnácti dnů musel on i jeho kolega ze správní rady fondu, ekonom Tomáš Sedláček doložit svá vzdělání přímo dokumenty prokazujícími jejich tituly. Tyto listiny musely být předloženy v ověřené kopii a v případě, že jde o listinu v cizím jazyce, také úředně přeloženy. „Osobně jsem dokládal vzdělání ze Spojených států a jak česká, tak americká strana mi vyšly maximálně vstříc. Bylo jasné, že lidé nám v naší aktivitě fandí,“ komentoval předcházející potíže Janeček.
Kromě Janečka jsou členy správní rady fondu podnikatel Stanislav Bernard, ekonom Tomáš Sedláček, herec Jan Kraus a bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák. Na oficiálním představení fond podpořil také nový americký velvyslanec Norman Eisen. Janeček, který už dříve založil vlastní nadaci na podporu vědy a výzkumu, prozatím do protikorupčního fondu vložil jeden milion korun.

  • Našli jste v článku chybu?