Menu Zavřít

Odpadový zákon by měl motivovat, ne pokutovat

13. 2. 2017
Autor: Euro.cz

Budování spaloven jde proti trendu západní Evropy, říká ekonom Jiří Cihlář

Stát chce v budoucnu tvrdě postupovat vůči domácnostem, které nebudou třídit odpad. Naházet sklo, papír či plasty do jedné popelnice se tak může notně prodražit. Poslední verze nového zákona o odpadech, kterou projednala Legislativní rada vlády, počítá s vysokými pokutami až do výše sto tisíc korun za nesplnění této jasně dané povinnosti.

* Velké emoce vyvolalo zjištění, že domácnost, která nebude třídit odpad, může dle nového zákona dostat pokutu až 100 tisíc korun. Je to reálné riziko, kterého se lidé mají obávat

V praxi by bylo obrovsky obtížné kontrolovat, zda daná domácnost skutečně třídí a případně zda odděluje všechny možné složky odpadu, které je možné třídit. Navíc si myslíme, že bychom měli jít spíše cestou motivační a ne cestou sankční. Měli bychom pozitivně motivovat domácnosti k tomu, aby třídily, a ne je trestat za to, že zapomenou vyhodit kupříkladu papírové obaly do speciální popelnice. Ono to jde i bez sankcí. Během posledních let totiž narůstá podíl recyklovaného komunálního odpadu.

* Co by musela domácnost provést, aby dostala pokutu v maximální výši

Maximální výše pokuty by nejspíš přišla ve chvíli, kdy by domácnost i přes několikáté upozornění netřídila. Ale znovu opakuji – v praxi by bylo velice těžké dokazovat, že nějaká domácnost netřídí. Tento parametr zákona se může ještě měnit.

* Debata se hodně točí kolem peněz. Prodraží se lidem poplatky za svoz komunálního odpadu A jak výrazně

Ze studie naší společnosti Next Finance vyplynulo, že navrhovaný plán odpadového hospodářství zvýší náklady na komunální odpad v přepočtu na občana a rok v roce 2024 proti roku 2014 o 179 korun. V období 2018 až 2024 by v kumulovaném součtu za jednotlivé roky komunální odpad ve srovnání s daty z roku 2014 zdražil o 1077 korun na hlavu.

* Jaké další povinnosti pro běžné domácnosti přináší vládní návrh odpadového zákona

Změny by se dotkly běžných občanů skrze povinnosti pro obce. Podle vládního plánu by totiž poplatky za skládkování odpadu do budoucna měly dramaticky vzrůst. Poplatek za ukládání komunálního odpadu na skládky by měl vzrůst ze stávajících 500 korun až na téměř dva tisíce korun. Alternativa spaloven navíc nešetří peníze. Z dlouhodobého fungování spaloven v Evropě vyplývá, že se jedná o nejnákladnější způsob nakládání s odpadem.

* Nové znění zákona stále naráží na odpor různých zájmových skupin i vládních legislativců. Očekáváte, že bude zákon schválen ještě v tomto volebním období

Tady bude záležet na prioritách vlády. A jelikož se blíží parlamentní volby, vládní kabinet pravděpodobně bude mít jiné priority, kde zkusí nahnat předvolební body. Zcela konkrétně se vláda bude snažit o co nejhladší rozjezd EET, zaměří se na sociální bydlení, na zálohované výživné, zvýšení nemocenské pro dlouhodobě nemocné nebo na zvyšování platů zaměstnanců veřejného sektoru.

* Co si o návrhu myslíte vy Jedná se o vyvážený a rozumný návrh, nebo o vítězství lobby spaloven odpadů

FIN25

Naše analýza nového uspořádání odpadového hospodářství v číslech potvrdila tři základní domněnky. Zaprvé rozsáhlejší rozšíření spaloven v kombinaci s šokovým zvýšením poplatků za ukládání komunálního odpadu by nesmyslně zvýšilo náklady obcí. Zadruhé podporou spaloven bychom šli přesně proti trendu vyspělých západoevropských zemí, které naopak pozvolna snižují podíl energetického využití komunálního odpadu. A zatřetí cesta recyklace dává mnohem větší smysl nejen kvůli podpoře od EU, ale také z ekonomického hlediska.

O autorovi| Václav Herz, herz@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?