Menu Zavřít

Odposlech

6. 11. 2017
Autor: Euro.cz

Kšeft s Tomiem V úterý se uzavírají registrace prezidentských kandidátů a lze očekávat, že pouhých pár hodin před deadlinem se strhne další povolební strategická bitva.

Tentokrát drží pod krkem šéf SPD a známý politický podnikatel Tomio Okamura současného prezidenta Miloše Zemana. Pokud by se vrchní český xenofob rozhodl do klání o Hrad na poslední chvíli vstoupit, s chřadnoucím lánským patriarchou by to značně zamávalo. Zřejmě by to ještě přežil, ale rána by to pro něj byla obrovská. Okamura má totiž jako jediný z plejády možných uchazečů velkou šanci přetáhnout Zemanovi značnou část jeho věrného venkovského voličstva. Pouhý den před uzavřením registrací si proto Miloš Zeman svého rivala v boji proti migrantům pozval do Lán. Co mu může nabídnout, aby nekandidoval? V zásadě jen to, že se za něj přimluví u „Andreše“. Babiš by nemusel přímo vzít Okamuru do vlády, ale mohl by například jmenovat ministrem Okamurou navržené „odborníky“, jak redakci Odposlechu prozradily zdroje z okolí šéfa SPD. Okamura by pak do prezidentské volby nešel, a ještě by podpořil menšinovou Babišovu vládu ve sněmovně. Geniální plán současného vládnoucího tria.

Nejslabší, dáte padáka

Prezident Miloš Zeman není v dobré kondici. Při slavnostním udílení vyznamenání sice dokázal přejít Vladislavský sál, protokol se ale chystá na doby, kdy by se mohlo hlavě státu přitížit. Podle informací Odposlechu existuje varianta dočasného přesunutí Miloše Zemana zpět na Vysočinu, kde by čerpal sílu do dalšího vládnutí. Jenže pro takový přesun musí být k dispozici vše, co prezident potřebuje, a to včetně ochranky.

I vybírali se statní junáci, kteří by v těsné blízkosti trávili s panem prezidentem tiché chvíle na Vysočině. Tahle práce by nebyla ani tak o hlídání před zákeřnými útočníky, protože v Novém Veselí jich asi moc nebude. Byla by spíše spojená s péčí o prezidenta. A když po krátkém hledání padla volba na pětici vhodných bodyguardů, většina z nich zareagovala tak, že dala výpověď nebo jí zatím pohrozila. Tedy tak alespoň praví historky z podhradí. Jen těžko říct, proč se na Vysočinu nikomu nechce, když je prezident prý v tak skvělé kondici.

Konec Kantových zákonů

Celé desetiletí se šéf legislativní sekce společnosti ČEZ Jan Kanta podílel na přípravě zákonů a vyhlášek pro oblast energetiky.

Jeho nápady následně přebíralo ministerstvo průmyslu a posílalo je v paragrafovém znění do parlamentu. V oboru se několikrát hovořilo o takzvaných Kantových zákonech. Až teď narazil.

MM25_AI

Do připravované novely energetického zákona, která má vymezit pravidla pro bateriová úložiště určená ke stabilizaci rozvodné sítě, se Kanta podle zdrojů Odposlechu pokusil protlačit podivný návrh. Chtěl, aby tato zařízení mohly vlastnit a provozovat pouze distribuční společnosti (tedy hlavně ČEZ), případně přenosová soustava ČEPS. Pokud by návrh prošel, znehodnotil by již dnes téměř hotovou bateriovou úložnu společnosti Solar Global i chystané plány dalších investorů.

Jenže v pracovní skupině, která novelu připravuje, Kanta skončil jako pověstný kůl v plotě. Proti se postavily nejen ostatní energetické firmy, ale také náměstkyně ministra průmyslu Lenka Kovačovská. Jan Kanta se podle informací Odposlechu nechtěl vzdát a natahoval jednání ve stylu Davida Ratha. Až po rázném varování, že bude z pracovní skupiny vyřazen, přestal mluvit. Pokus o sabotáž energetické revoluce nevyšel.

  • Našli jste v článku chybu?