Menu Zavřít

Odposlech

4. 12. 2017
Autor: Euro.cz

Brno, město s otazníkem? Když měli brněnští zastupitelé odsouhlasit materiál o vizích prostorového rozvoje města Brna, ze kterého má vycházet nový územní plán (mimochodem ten je v několikaletém zpoždění), volení zástupci lidu se zasekli na otazníku. Z dokumentu totiž nebylo jednoznačně jasné, zda má být schválen s titulkem Brno, město dohody, nebo Brno, město dohody? Po dlouhé diskusi se zastupitelé dohodli, že materiál teď raději neschválí a přeruší jeho projednání do doby, než se ukáže, zda je Brno městem dohody s otazníkem, či nikoli. Co zkusit příště Brno, město nedohody? Bez otazníku a popravdě.

Černý pátek ve Škodovce

Výrobce tramvají a lokomotiv a dalších vlaků Škoda Transportation nakonec skončil u Petra Kellnera. A napomohlo tomu několik naschválů a jeden velký spor. Velkými nepřáteli jsou už delší dobu dva největší – dnes už bývalí – akcionáři Škodovky Tomáš Krsek a Michal Korecký. Jejich vztahy se ale ještě vyhrotily poté, co byla hotová dohoda s Danielem Křetínským z EPH, protože Krsek jaksi nesdělil Koreckému, že ve Škodovce jako manažer dál zůstane. Korecký se rozlítil a na poslední chvíli do hry přivedl Kellnera, který se nakonec radoval nejvíc a firmu získal.

Nestálo ho to navíc ani moc peněz.

Spory akcionářů Škodovky vykonaly své a zkázu dovršily končící zakázky z éry ČEZ za Martina Romana a pár neúspěchů v tendrech. Zakázkové knihy jsou nyní podle informací Odposlechu vypleněné a provozní zisk strojírenské chlouby se propadl o jednotky miliard korun. Firma zřejmě projde nějakou restruktualizací pod vedením PPF a za dva tři roky ji mohou v klidu koupit po technologiích hladoví Číňané.

Vyjednávač z Japonska

Andrej Babiš už vybral svou vládu a tento týden ho prezident jmenuje premiérem.

Zastání shání u komunistů, kteří jsou z voleb ještě schlíplí a svou podporu menšinové vládě rádi vyměnili za pár výborů ve sněmovně. Naposledy imunitní pro Grospiče. K budoucímu premiérovi navíc cítí solidaritu ze staré známosti, kdy v jejich řadách byl coby pracovník zahraničního obchodu před rokem 1989.

Růžky naopak vytahuje staronová populistická hvězda Tomio Okamura, který se veze na úspěchu svých jedenácti volebních procent. Podle informací Odposlechu za podporu menšinového Babišova kabinetu požaduje čtyři lidi ve vládě. Nebudou tam však za SPD napřímo, ale nominuje je nový premiér jako odborníky. Babiš před voliči bude vypadat zase čistě, protože členy své menšinové vlády vybíral on, nažere se však i Okamura, který už se třese, jak mu jeho spojenci pomohou naplnit kasu SPD a tím i jeho vlastní.

MM25_AI

Krtek v pandě

V záplavě informací o návštěvě Miloše Zemana v Rusku prošla tato zpráva téměř bez povšimnutí: Prezident republiky Miloš Zeman přijal před několika dny na Pražském hradě Du Zhaocaie, předsedu Čínské fotbalové asociace. Na tom by ještě nebylo nic tak zvláštního, kdyby nebylo známo, o čem spolu dva bafuňáři jednali. Předmětem diskuse byl totiž připravovaný XVI. všesokolský slet, který se uskuteční v roce 2018 v rámci oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu. Prezident Zeman poprosil čínského kolegu, zda by slet bylo možné pořádat v Praze. Jediným vhodným místem k této akci je pražský stadion Eden. Ten ovšem vlastní čínská skupina CEFC, prodloužená ruka čínského státu. Zeman se proto přimluvil, aby nám Čína dovolila v Praze pořádat oslavy naší samostatnosti. Jde pochopitelně o typickou žádost plně svrchovaného a sebevědomého státu. Tak doufejme aspoň, že tři čtvrtiny cvičenců na všesokolském sletu nebudou členy Komunistické strany Číny.

  • Našli jste v článku chybu?