Kde je Miloš? Vítěz prezidentských voleb Miloš Zeman si užívá minimálně dvoutýdenní dovolené.
Z vypjaté kampaně se léčí na lánském zámku. Není o něm slyšet ani ho není vidět.
Na veřejnosti po druhém kole prezidentských voleb se objevil jen jednou, a to když jmenoval 25 nových soudců. Krátce předtím na poslední chvíli zrušil tradiční ceremoniál při jmenování nových rektorů. I veškerý další program zrušil. Podle důvěryhodných zdrojů redakce Odposlechu jsou za Zemanovým skrýváním jeho zdravotní obtíže. Pražskými kuloáry se šíří informace, že Zeman od voleb už dvakrát navštívil jednu z pražských nemocnic.
Jednou brzy po volebním vítězství a podruhé minulý týden. Zda dojíždí na pravidelná vyšetření, nebo se jednalo o náhlé zdravotní příhody, zůstává nejasné.
Na rozdíl od dob Václava Havla, jehož zdraví bylo věcí veřejnou už od jeho zvolení v prosinci 1989, Miloš Zeman na poznámky o jeho viditelně špatné fyzické kondici reaguje bonmotem, že je stále mladý a plný sil. Dá se navíc očekávat, že téma zdraví bude kvůli vyššímu věku prezidenta provázet celý druhý Zemanův mandát.
A pokud by se Zeman snad dostal do permanentní pracovní neschopnosti, čeká nás ještě zajímavější situace: řadu jeho pravomocí by totiž mohl převzít premiér, a to včetně pravomoci udělovat milost.
A z toho pak můžeme onemocnět všichni.
Dokudrama ze Strakovky
Zlákáni mimořádným úspěchem celovečerního filmu Prezident Blaník, chystají jeho tvůrci další trhák z nejvyšších pater české politiky. Tentokrát ve stylu cinema vérité z prostředí Strakovy akademie.
Objektem zájmu přitom není nikdo jiný než premiér Andrej Babiš a způsob, jakým řídí vládu. „Žádné zasahování do situací, žádné otázky a žádná interview, žádná světla, jen prosté zaznamenávání skutečnosti“ -principy žánru jsou jasné. Podle informací od přímých účastníků zasedání premiér vskutku řídí jednání vlády podle svých slov „jako jednu velkou rodinu“.
Několik na sobě nezávislých zdrojů Odposlechu ovšem potvrdilo, že otec rodinné příslušníky doslova terorizuje.
Nejde jen o zasedání od půl sedmé ráno, samo o sobě nekřesťanské, ale především o verbální abusi nebožáků v ministerských pozicích. Ta daleko překonává to, co si dovolil Tonda Blaník vůči Léně, ba i Žížalovi. Navíc někteří nováčci stále nejsou schopni z Babišovy svérázné česko-slovenské dikce pochopit, co po nich vlastně chce. Zejména oni chodí raději na lačno, aby lépe zvládali konfrontaci se „šéfem“. Mimo záznam a pod příslibem naprosté anonymity popisují ministři své stresující zkušenosti vcelku ochotně, potíž je vtom, že bez kamery se cinema vérité dělat nedá. Tým kolem režiséra Najbrta však pochopil, že narazili na zlatou žílu. Technické řešení je napadlo při náhodném sledování přírodovědného seriálu Špionáž v divočině z produkce BBC Nature, kde je zaujaly animatronické loutky, k nerozeznání podobné živým zvířatům. Čeští filmaři již kontaktovali jejich tvůrce z proslulých londýnských ateliérů John Nolan Studio, které nápad doslova uchvátil. Animatronicky dokonale zvládnutý ministr české vlády, s HD kamerou v levém oku? Obavy, aby Babiš či někteří kolegové přece jen nepoznali, že se do zasedačky vetřela ministerská atrapa, si John Nolan nepřipouští: „Orangutani to nepoznali, hroši to nepoznali ani surikaty to nepoznaly, tak v té vašíStrakovce to taky projde.“
Tajemný připomínkovač
Připomínky k novým vyhláškám a pravidlům Energetického regulačního úřadu obvykle posílají jen energetické společnosti a jejich oborová sdružení. V posledním roce k nim přibyl tajemný subjekt s názvem Gas4People. Firma to není, organizace to není, je to v podstatě jen uzamčený profil na Facebooku, za který vystupuje Jaroslav Motlík.
Prvně na sebe tajemná skupina upozornila před necelým rokem, kdy prosazovala návrhy poškozující zájmy provozovatele páteřních plynovodů na českém území - společnosti Net4Gas.
Název Gas4People tudíž připomíná firmu, kterou chtělo tajemné sdružení poškodit.
Zdroje Odposlechu naznačují, že neprůhledné sdružení funguje tak trochu jako fanklub bývalé šéfregulátorky Aleny Vitáskové. Loni v prosinci se Motlíkovo sdružení pokusilo zpochybnit prodloužení současných pravidel regulace cen v energetice o dva roky do roku 2020. Tady již Energetickému regulačnímu úřadu došla trpělivost a námitku odmítl vypořádat. Tajemná skupina zřejmě překročila své mantinely, za které se neměla pouštět. '