Menu Zavřít

Odposlech

26. 2. 2018
Autor: Euro.cz

Odcházení ekonomických ministrů Alexandra Rudyšarová nebo František Koníček. To jsou pravděpodobná jména příštího ministra průmyslu a obchodu, tedy aspoň podle zdrojů týdeníku Euro. Bývalou šéfku agentury CzechInvest a současnou ředitelku Svazu obchodu a cestovního ruchu tlačí do Babišovy vlády komunisté - výměnou za důvěru kabinetu.

Bývalý ministr práce v úřednické vládě Jiřího Rusnoka i krátkodobý šéf podniku Lesy ČR Koníček je zase favoritem prezidenta Miloše Zemana.

Kandidátů je tedy více a další setrvání současného ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hunera ve funkci se zdá prakticky vyloučené. V lednu totiž nesplnil přání premiéra Babiše, aby ukončil platnost memoranda s australskou společností European Metals Holdings o spolupráci při plánované těžbě lithia v Krušných horách. Od té doby prý Babiš při jednáních vlády Hunera ignoruje a dává mu najevo, že s ním už nepočítá.

Změnit se má také obsazení resortu zemědělství. Současný ministr - bývalý ředitel společnosti Úsovsko - Jiří Milek se do světa vysoké politiky příliš nehodí.

Tady podle informací týdeníku Euro mají komunisté i zemanovci stejného favorita - Miroslava Tomana. Bývalý prezident Agrární komory si vedení ministerstva vyzkoušel v době Rusnokovy vlády a o jeho návratu do funkce se hovořilo již při sestavování první Babišovy vlády v závěru loňského roku.

O možném přepřahání na ministerstvu dopravy se zmínil týdeník Euro již v minulém čísle. Ministr Dan Ťok zde působí déle než čtyři roky, ale stále se mu nedaří urychlit stavbu nových úseků dálnic ani vypsat soutěž na provozovatele mýtného systému. Ve stavařských kruzích se spekuluje, že by jej mohl nahradit současný šéf Hochtiefu Tomáš Koranda.

Provozovna na dvou nožkách

Českým billboardářům se musí nechat, že mají výdrž a kreativitu. Nejprve zjistili, že ministerstvo dopravy neoblbli vylepením státních vlajek s proklamací, že reklamní nosiče u dálnic jsou už jen nosiče, a tudíž je nemusejí odřezat, jak velí od Nového roku zákon. Úředníci se totiž tentokrát pochlapili a billboardy se státním symbolem nechali odřezávat sami, i když želvím tempem. Jenomže kluci z plakátu se jen tak nevzdávají. Na billboardy umístili nápisy „Prodejní automat pomoc řidičům“ ana druhou stranu připevnili mincovní automat, ve kterém by měly být snad reflexní vesty či co. Dle zákona nemusejí zmizet jen ty reklamní cedule, které v maximální vzdálenosti 200 metrů upozorňují na benzinové pumpy, motoresty a podobná zařízení. Billboardáři takové „provozovny“ vyrobili automatem.

Redakce Odposlechu vyzývá řidiče, kterému se jej podaří použít, aby se nechal při akci vyfotit a obrázek nám poslal. Dostane od nás předplatné týdeníku Euro zdarma.

Pozor, žebřík s sebou. Automat bývá ve výšce tak tři metry.

Rokytka se vylévá

Byla k tomu třeba jen špetka sofistikovaného jedu a král všech falešných novinářů Milan Rokytka začal rozvíjet svou vlastní politickou stranu. Pochopil, že být komunistou už není in, teď frčí různá hnutí s co nejdivnějšími názvy. I Milan ucítil svou šanci, stranu sice založil už loni, ale teď, posilněn celonárodní slávou z virózy ve volebním štábu Miloše Zemana, se do politického souboje o posty vrhl naplno. Jeho hlavním programem není překvapivě nic jiného než czexit. „Byl jsem vlastenecky orientovanými soudruhy a spoluobčany požádán založit Rozhodneme, stranu mládí, rozvoje a stability,“ vyznal se sofistikovaný technolog moci Rokytka. A jde skutečně do tuhého. Před několika dny publikoval na svém oblíbeném blogísku jménem Parlamentní listy stanovisko strany kvraždění českých vlastenců. „Piráty a dalšími,drahošovci‘plánované vražděnízemanovců a dalších českých vlastenců (…) musí být řádně vyšetřeno a organizovaní zločinci prorůstající do veřejné správy a zdravotnictví postaveni před soud“ stojí vjeho úvodu.

Přejeme Milanovi, aby ty nelidské zločiny konečně rozkryl. A abychom ho skutečně podpořili, posíláme mu oficiální pozvánku na další narozeniny týdeníku Euro, kam tak rád bez pozvání chodí. Ujišťujeme, že i teď budou k dispozici bezplatné šunkové chlebíčky a nápoje, co hrdlo snese.

Škodu ne, raději audi!

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová je ráda, když je o ní slyšet.

Rozhodnost a jistou hlasitost včele tak problematického resortu určitě potřebuje. Ovšem v poslední době je i poměrně dost vidět.

I když měla po svém předchůdci získat špičkově vybavenou limuzínu Škoda ve verzi Laurin & Klement, odmítla.

Proč jí české auto nesedělo, se zdrojům Odposlechu v armádních garážích zjistit nepodařilo. Každopádně správce ministerského vozového parku jí musel najít něco jiného. A Karle Šlechtové padly do oka rovnou dva vozy. Střídá tak audi se starším mercedesem, v němž velmi často jezdila také bývalá ministryně Vlasta Parkanová. Co jí na těchto autech uhranulo, zatím není jasné. Možná jedna věc - v přehrávači mercedesu zřejmě stále zůstává cédéčko s hitem „Dobrý den, radare, prostě welcome, tak jsme se konečně dočkali. Dobrý den, radare, já ti tleskám“. Píseň Parkanová v roce 2007 nazpívala společně s Janem Vyčítalem pro amerického prezidenta George Bushe. To musí mít Karla Šlechtová hned lepší den, když si ráno cestou do práce zabrouká.

Pan Lithium se vrací

Pozice náměstků ministra průmyslu a obchodu, vybílené při personálním zemětřesení na přelomu roku, se opět zaplňují. Zpět ve funkci je náměstek pro oblast průmyslu a podnikání Eduard Muřický, sekci fondů EU a digitální ekonomiky povede bývalý šéf CzechInvestu Marian Piecha.

Podle zdrojů Odposlechu se na místo činu vrací i sociální demokrat Jiří Havlíček.

Připomeňme, že Havlíček byl po větší část loňského roku ministrem průmyslu.

Počínal si zde celkem dobře, ale „proslavil“ se hlavně kauzou lithium. Tedy nešťastně načasovaným podpisem memoranda o spolupráci s australskými těžaři těsně před říjnovými volbami do sněmovny. Poté se strhla mediální a politická štvanice, která ČSSD okradla o několik procentních bodů a volební zisk Babišova hnutí ANO naopak o pár procent navýšila.

Dnes, jak se zdá, je vše zapomenuto.

FIN25

ANO s ČSSD družně vyjednávají o nové koaliční vládě a k tomu nějaký ten bonbonek v podobě křesla náměstka patří.

Volné naopak zůstává místo náměstka pro energetiku, ze kterého byla na přelomu prosince a ledna odvolána Lenka Kovačovská. Podle zdrojů Odposlechu její místo málem obsadila šéťka odboru plynárenství na Energetickém regulačním úřadu Petra Grigelová. Jenže po zjištění, že se jedná o dlouholetou blízkou spolupracovnici Aleny Vitáskové, si tuto personální volbu na ministerstvu raději rozmysleli. •

  • Našli jste v článku chybu?