Menu Zavřít

Odposlech

9. 7. 2018
Autor: Euro.cz

Do první ligy Daniel Křetínský projevuje neutuchající aktivitu. Po akvizičním tažení minulých let, kdy vsadil - zdá se velmi správně - na liknavost západoevropských států, které vyřazují „špinavé" zdroje, zejména uhelné elektrárny, chce proniknout do evropské byznysové extratřídy, kam se z Česka dostal jen Petr Kellner.

Podle informací odposlechu navázal velmi dobré vztahy s vedením koncernu Veolia jak v Česku, tak ve Francii. Možnost seznámit se s nimi měl během minulých měsíců, kdy aktivně jednal o prodeji svého desetiprocentního podílu ve Veolii Energy ČR. S šéfem české Veolie Philippem Guitardem si navíc padl do oka poté, co ho vzal na palubu svého private jetu proletět se do Francie. Dobré vztahy má ale i s šéfem celé Veolie Antoinem Frérotem. Spolupráci utužuje i tím, že české Veolii nabízí služby svých dceřiných firem jako SES Tlmače či uhlí z polského dolu Silesia, byť se do tuzemských elektráren Veolie nehodí. Křetínský - nadšený frankofil - navíc už ve Francii zapustil byznysové kořeny nákupem skupiny módních časopisů v čele s Elle.

Mladý byznysmen však má vyšší ambice. Od některého z minoritních akcionářů koncernu Veolia Environnement chce odkoupit jeho podíl. Akcionářská přítomnost ve velké evropské skupině by mu přinesla mezinárodní prestiž. Podobný krok se před lety povedl Kellnerovi, který se etabloval vstupem do italské pojišťovací skupiny Assicurazioni Generali, kde na několik let zasedl ve správní radě.

Prostě vás odrbeme

Až se bude odcházející osazenstvo pražské radnice chlubit, co všechno se v hlavním městě povedlo, nemělo by zapomenout také na vizitku Prahy v zahraničí.

Praha se za poslední roky totiž stala úplně stejnou mašinou na obírání turistů, kterou byla v devadesátých letech. Důvod? Nikdo podvodníky nehoní. Stačí si jít například vyměnit hotovost do směnárny v podchodu metra Muzeum. Nic netušícímu turistovi s dolary v ruce dá její obsluha podepsat dlouhý papír, na němž malými písmenky stojí, že sám a dobrovolně souhlasí s tím, že kurz za jeden dolar bude 14,40 koruny.

Ale co. Když si to vysloveně přejete, můžou vás obrat. Aby toho nebylo málo, na ulicích chodí falešní mniši, údajně z Thajska, kteří žebrají a ukazují notýsky s horentními sumami, které údajně od ostatních dostali, aby nevědoucí turisty umluvili ke stejně nesmyslným částkám. To ještě nemluvíme o taxikářích, kapsářích a dalších pražských tradičních figurkách. Ano, tohle za sebou nechává ten tým profíků, který na billboardech slibovalo hnutí ANO postavit na magistrátu.

Veterináři po palbou fake news

Vnímavost Čechů vůči případům týrání zvířat v posledních letech významně narostla. Když soused trápí psa, neodvracejí už jako dříve hlavu s tím, že jim do toho nic není, ale stále častěji alarmují úřady.

Státní veterinární správa si tak pochvaluje, že počet podnětů občanů rok od roku strmě roste a lidé přestávají být vůči osudu zvířat lhostejní.

Jenže to s sebou přináší i malou komplikaci. Jak uvádí správa ve své výroční zprávě, vedle seriózních podání se veterináři stále častěji potýkají s opakovanými podněty, které jsou získané „na základě komunikace v prostředí internetu, ne na základě vlastního zjištění či zkušenosti pisatele“. Jinými slovy, už i veterinářům ztěžují práci fake news, které je zdržují od skutečné pomoci zvířatům.

bitcoin školení listopad 24

Než tedy něco bezduše nasdílíte, popřemýšlejte chvíli o důvěryhodnosti zdroje. Možná tak zachráníte koťátko. •

  • Našli jste v článku chybu?