Menu Zavřít

Odposlech

20. 8. 2018
Autor: Euro.cz

Další ministr, nebo jen šéfporadce? Dvojnásobnému ministrovi a šéfovi ČSSD Janu Hamáčkovi se zalíbilo na ministerstvu zahraničí. Před prázdninami přitom musel resort převzít v rámci nouzového řešení, když prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat ministrem nominanta ČSSD Miroslava Pocheho. Hamáček tak přes léto zvládá řídit ministerstvo zahraničí i ministerstvo vnitra najednou. Ale není to žádná fuška. Vydatně mu totiž pomáhají kolegové. Na zahraničí se může spolehnout na „šéfporadce“ Pocheho a také na jeho pravou ruku Tomáše Petříčka, který je v resortu prvním náměstkem.

Na vnitru zase Hamáčkovi významnou část agendy pomáhá řešit politický náměstek a někdejší manažer čínské skupiny CEFC Jakub Kulhánek.

Hamáčkovi se ale na zahraničí oproti původním předpokladům zalíbilo. Zvlášť takhle v létě. Už jako šéf mladých sociálních demokratů rád cestoval a diplomacie mu jeho zálibu umožňuje rozvíjet o trochu víc než stísněná kancelář v „kachlíkárně“ na Letné. Na vnitro už proto sociální demokraté hledají nové jméno. Podle několika lidí z vedení ČSSD by mohl být vhodným kandidátem bývalý šéf protikorupční policie a nynější náměstek na ministerstvu práce a sociálních věcí Tomáš Martinec, který je navíc členem ČSSD. On sám by se nabídce nebránil. Otázkou je, jak bude reagovat monarcha na Hradě. Že by se Martinec stal na vnitru alespoň „šéfporadcem“?

Haló, tady Andrej

Hnutí ANO Andreje Babiše se sice tváří jako sebevědomá parta plná odborníků, ale následující historka o shánění ministra spravedlnosti ho vykresluje v poněkud realističtějším světle. Podle informací Odposlechu to bylo nějak takhle: Sedí parta lidí s premiérem v kanceláři a říkají si, kdo by mohl tím ministrem být, když to s tou Malou nevyšlo. Padne návrh na nejmenovaného vysokoškolského profesora.

Premiér přemýšlí a pak řekne, že ho nechce, protože nemá zkušenosti s praxí.

Dál padnou jména tří pražských advokátů. „Gauner, gauner, gauner,“ oglosuje je rychle premiér. Pak se ještě někdo nesměle zvedl a řekl, že by mohlo hnutí sáhnout do svých řad, což AB také odmítl a očastoval stranické odborníky na dané téma nehezkým přívlastkem. Chvíli se mlčelo a pak zavrčel premiérovi telefon. Na displeji se objevilo jméno Jana Kněžínka. „A co Kněžínek?“ ukázal prý premiér ostatním rozsvícený displej a hned se také volajícího na možné angažmá zeptal. Dal mu pár hodin na rozmyšlenou apak už to všichni známe. Z toho plyne poučení, že není dobré telefonovat Andreji Babišovi v době sestavování vlády. Člověk by se také mohl stát ministrem.

Pan Brano do čela ANO?

Majitel závodů na autodíly Brano Group -a od loňského října také poslanec za ANO - Pavel Juříček je v poslední době aktivní.

MM25_AI

Dokonce se často vyskytuje na ministerstvu průmyslu a obchodu, kde každého na počkání školí na téma Co je průmysl 4.0. Ale tím jeho ambice nekončí. Podle zdroje Odposlechu se Pavel Juříček pomalu ale jistě stává „korunním princem“ hnutí ANO 2011. V případě, že by Andrej Babiš nemohl z jakéhokoli důvodu pokračovat v roli stranického šéfa a premiéra, má nastoupit na jeho místo. Souvisí to i s faktem, že vřelost vztahů Babiše a stranické dvojky Faltýnka klesla pod bod mrazu. Navíc Faltýnek byl vždy více mužem na špinavou práci než následníkem trůnu. Juříček se může chlubit i tím, že vjeho domovském Moravskoslezském kraji má ANO stále dobrou pověst a šťastně vybralo hejtmana i ostravského primátora. V jiných regionech včetně Prahy se Babišovo hnutí potácí od jedné ostudy k druhé. 0

  • Našli jste v článku chybu?