Menu Zavřít

Odposlech

3. 9. 2018
Autor: Euro.cz

Pár letošního léta Drbny pražského byznysu mají letní téma k diskusím díky novému páru, který se společně objevil na několika hojně navštěvovaných party. Frontman skupiny Penta Marek Dospiva po boku s končící primátorkou Adrianou Krnáčovou vzbuzuje pozornost nejen proto, že to ani trochu neladí s Markovou pověstnou zálibou v krásných a o dost mladších dívkách. Pokud ale někdo spekuluje, že za vším je třeba hledat peníze, tak mu to v tomto případě taky moc nesedí, protože projekt Penty s magistrátem na stavbu metra D je u ledu a do voleb se nepohne. Navíc Adriana po volbách přijde i o zbytky svého vlivu na chod hlavního města a tohle přátelství může být Dospivovi obchodně spíše na obtíž. A tak možná pražské drbny jen žasnou nad jedním pozoruhodným souzněním duší.

Pecka žije dál

Europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL) se stal hrdým pokračovatelem dnes již zesnulého pekaře Stanislava Pecky, nejznámějšího bojovníka proti letnímu času. Zatímco pekař Pecka to dotáhl maximálně na dopis někdejšímu šéfovi Evropské komise Jossé Manuelu Barrosovi, Pavel Svoboda, předseda právního výboru europarlamentu, vytáhl do boje proti letnímu času už před delší dobou. Zorganizoval poslance a na začátku roku prosadil tuto zásadní záležitost na pořad jednání Evropského parlamentu. Teď v létě pro změnu uspořádal takzvanou veřejnou konzultaci pod křídly Evropské komise.

Cílem konzultace bylo zjistit, zda je třeba změnit současné střídání zimního a letního času, zda si lidé v EU přejí zrušení střídání času, jestli chtějí zachovat čas letní, nebo zimní, či jak velké zdravotní potíže jim toto střídání dělá. Iniciativy se účastnilo 4,6 milionu lidí, což europoslanec považuje za úspěch. Sumou názorů se teď bude Evropa probírat a hodnotit je, protože zřejmě nemá nic palčivějšího na práci. To je pořád řečí, jak jsou čeští europoslanci pasivní a neviditelní. Svoboda je zářným příkladem, jak i malá země ze středu Evropy může něco zásadního přinést světu. Ehm.

Jak básníci přicházejí o soudnost

Jak si představujete ministra kultury a jeho náměstky? Jako důstojné pány a dámy, kteří se vyjadřují spisovným jazykem a pravidelně chodí do divadla, opery a na koncerty vážné hudby? Chyba lávky. S příchodem náměstka Aloise Mačáka (ČSSD) dorazila na ministerstvo poněkud pokleslejší „kultůra“. Tak pokleslá, že se bývalí ministři Pavel Tigrid a Pavel Dostál dnes musejí obracet v hrobě.

Pan Mačák je totiž vášnivý básník, který vyplodil čtyři sbírky – jednu pro děti a tři erotické. Tedy více trapné než erotické, jak dokládá následující ukázka: „Pod peřinou stále něco hledáš, ruka šmátralka si pokoj nedá. Nalézáš hroty skal a jeskyňku, nevydechneš ani na chvilinku. Hledání je práce, co Tě zřejmě baví, všechno, i chloupky se mi do pozoru staví.“

FIN25

Tohle by snad nedokázal svou hlubokomyslností překonat ani Mačákův stranický kolega a Paroubkům ministr kultury Vítězslav „Ovar“ Jandák. Ale protože tu máme takovou hezkou tradici, mohl by nejdéle do roka a do dne Mačák povýšit a stát se nejpopulárnějším českým politikem. Tedy jestli neopsal diplomku.

  • Našli jste v článku chybu?