Menu Zavřít

Odposlech

1. 10. 2018
Autor: Euro.cz

Rada na koberečku Bratrovražedný boj dvou nesmiřitelných frakcí v radě Energetického regulačního úřadu je častým tématem debat na energetických konferencích i v energetických hospodách. Zvěsti o sporu ohrožujícím fungování úřadu se tak donesly až k Andreji Babišovi a všech pět členů muselo na premiérský kobereček, kde jim bylo pod pohrůžkou odvolání řádně vyčiněno. Nedávná rošáda na předsednické funkci sice ukázala, že zákon je napsaný blbě a nejasně a odvolávání radních není vůbec jednoduchou záležitostí, Babiš by si však určitě nějak poradil. Uvidíme tedy, jak dlouho radní vydrží šířit auru fungující harmonie. Tip Odposlechu: moc dlouho to nebude.

Dobří holubi se vracejí

Někteří politici jsou zkrátka nesmrtelní. Martin Langmajer - každý, kdo měl kdy něco do činění s územním plánem si radního pro územní rozvoj Prahy v dobách exprimátora Pavla Béma hbitě vybaví - by si patrně v jiné společnosti nechal narůst plnovous a obarvil vlasy. V době jeho největší slávy prasklo například, že má pochybný titul, smrtelně zranil autem ženu, byl součástí odposlechu s Bémovým dvojčetem Romanem Janouškem, majstrštykem však byla změna územního plánu, která udělala z 30 hektarů polí u Langmajerovy rodné Uhříněvsi stavební pozemky, přestože tudy má vést rychlodráha. Vlastnil je realitní a mediální magnát Sebastian Pawlowski (další známá persona z dob Béma) a chtěl tam vystavět sídliště pro tisíce nových občanů. Změnu ale soud následně zrušil a Pawlowskému zůstalo pole. Dnes proto vede proti ČR arbitráž. A Langmajer? Aktuálně kandiduje na starostu ve své rodné Uhříněvsi za svou rodnou ODS, která se holedbá v programu, že nikdo z jejích kandidátů nikdy nepodporoval ani neprosazoval developerské projekty typu Vivus či Ekospol, ale jen ty urbanisticky zapadající do přirozeného rázu obce.

Jděte za Brabcem!

bitcoin_skoleni

„Jděte za Brabcem,“ zaznívá podle zdrojů Odposlechu stále častěji z úst premiéra Andreje Babiše vůči lidem, kteří se na něj obrátí s prosbou o řešení konkrétního problému. Což o to, je jasné, že premiér nemůže stíhat všechno a ministerstvo životního prostředí řízené Richardem Brabcem je úřad s poměrně rozsáhlou agendou. Doporučení však zaznívá často i v případech, kdy by kompetentnější osobou byl jiný člen Babišova kabinetu. Za Brabcem jsou pak tazatelé obzvlášť často posíláni v případě, že se jedná o záležitosti ministerstev průmyslu a zemědělství. V případě ministryně průmyslu Marty Novákové mohou být příčinou její malé zkušenosti v energetice, ministr zemědělství Miroslav Toman je zase nominantem ČSSD, a premiér tak k němu zřejmě nechová takovou důvěru. Vliv ministra životního prostředí tak čím dál více roste a je možné, že miliardová rozhodnutí o zemědělských dotacích nebo dostavbě jaderných elektráren se budou namísto na pražském Františku a Těšnově dělat ve Vršovicích, kde zelený resort sídlí. •

  • Našli jste v článku chybu?