Menu Zavřít

Odposlech

12. 11. 2018
Autor: Euro.cz

Neúnavný a Pilný Ještě ani nezaschl inkoust na jmenovacím dekretu čtyřiasedmdesátiletého Ivana Pilného do funkce náměstka ministryně průmyslu a obchodu pro oblast romanticky nazvanou „internetizace“ a už se rozšiřují zaručené zprávy o tom, že Pilný se brzy stane rovnou ministrem.

Andrej Babiš je totiž podle informací Odposlechu výrazně nespokojen se současnou ministryní Martou Novákovou a už hledá jejího nástupce. Pilný je logickým kandidátem. Andreji Babišovi už jednou dokázal vytrhnout trn z paty, když ho nahradil na postu ministra financí v době loňské vládní krize. Teď navíc Pilný nemá, „do čeho píchnout“ Neuspěl ve volbách do Senátu ani v komunálních volbách v Praze, kde se stal pouze řadovým zastupitelem. A Andrej Babiš nemůže nechat takové talenty napospas trhu, zvlášť když se každý den potýká s personální nouzí ve svém hnutí ANO. Nováková ale patrně vydrží na svém postu minimálně do Vánoc. Pak budou premiérovi spin doktoři hledat vhodný okamžik pro vypuštění této „mlhy“.

Home, Credit, Home

Odposlech pečlivě vnímá kroniku ohlášené smrti globalizace. Home Credit, firma nejbohatšího Čecha Petra Kellnera specializovaná na financování spotřebitelských aspirací sociálně slabších spoluobčanů za vysoký úrok, měla být po předchozím domácím úspěchu „škálována“ globálně. Na východ od Čech jsou takových potenciálních klientů miliardy.

Sázka vypadala nadějně, ale z Číny už nějakou dobu nepřicházejí úplně dobré zprávy.

Nejdřív měl strategický partner PAG Asia Capital podle zprávy z července loňského roku investovat přes hongkongskou dceru Home Creditu přes 6,4 miliardy korun, ale partnerství nevydrželo ani jednu sezonu a je nutné jej vyplatit. Čerstvě skončená inspekce Miloše Zemana v terénu zamotala hlavu Odposlechu úplně. Státní gigant CITIC, který v Česku přebírá aktiva po zkrachovalé CEFC, výměnou za data o čínském klientském kmenu Home Creditu poskytne půjčku. Co to je?

CITIC, jakkoli je to mocná instituce, není žádný retailový inovátor, který chce jít do půjček chudým, a už vůbec to není nějaká sociální agentura. Čína má své soukromé giganty internetové éry, Alibabu a Tencent, které z ničeho vytvořily platformy, jež jsou „syntézou všeho“. Číňané mají nejen data, ale i globální respekt jako fenomenální inovátoři.

Odevzdat jim svůj datovým kmen by znamenalo alespoň to, že Home Credit „dělal inovativně někoho jiného“, byť se ztrátou.

Zpráva o výletu české firmy, kterou někdo opravdu pokročilý nakonec alespoň nominálně ocenil. Jinak to vlastně bolí, když takhle dopadá ten nejbohatší z nás.

Šokovaní paliči

Mezi ministerstvem životního prostředí a hnutím Duha to vře. Ekologové uspěli v soutěži o dvouapůlmilionový grant na projekt propagující snižování produkce odpadů. K jejich překvapení si však resort začal dodatečně diktovat podmínky, které v původním zadání nebyly. Tiskový odbor měl kontrolovat veškeré výstupy a o některých tématech výslovně zakázal referovat. „Duháci“ tak peníze odmítli a o svou zkušenost se podělili s médii.

MM25_AI

„ Jsme všoku,“ reagovalo ministerstvo v pravděpodobně nejstupidnější tiskové zprávě, jakou kdy nějaký tuzemský úřad vydal. Trochu přitom zapadlo, že jednou z dodatečných podmínek ministerstva byl zákaz jakékoliv kritiky „energetického spalování odpadu“. Překvapivě proti negativnímu obrazu skládek ani recyklace resort nic nenamítal. Minimálně od minulého týdne je tedy zcela zřejmé, že úřad vedený Richardem Brabcem v boji o budoucnost odpadu v Česku zcela nekriticky podporuje spalovny. •

  • Našli jste v článku chybu?