Menu Zavřít

Odposlech

19. 11. 2018
Autor: Euro.cz

ČEPS a ČEZ pod proudem Vlnu personálních změn může ještě před koncem roku zažít česká energetika.

Podle informací Odposlechu se má již v tomto týdnu rozhodnout o změnách v představenstvu státem vlastněného správce přenosové soustavy ČEPS. Do představenstva se má po necelých třech letech vrátit dlouholetý šéf podniku Vladimír Tošovský. Spolu s ním do vedení ČEPS údajně nastoupí i bývalý ředitel ČEZ Distribuce Richard Vidlička.

Jen o pár dní či týdnů později prý přijde řada i na vlivného šéfa společnosti ČEZ Daniela Beneše. Jako beranidlo do dobře opevněného Benešova hradu má posloužit mimořádná valná hromada, svolaná na žádost investorů okolo investiční skupiny J&T na konec listopadu. Na programu jednání je i obměna dozorčí rady. Pokud v ní bude méně lidí loajálních Benešovi a více kritiků, dveře k personální výměně roku budou otevřené.

Hodně se teď spekuluje, kdo by mohl Beneše v čele Skupiny ČEZ nahradit; nejčastěji lze zaslechnout v této souvislosti jména Jaroslav Míl a Tomáš Huner.

Otázkou zůstává, nakolik pozicí a sebevědomím premiéra Andreje Babiše otřese aféra týkající se únosu jeho stejnojmenného syna.

Pikantní střídání

Ve víru zpráv ze švýcarského „sanatoria“ a sázek, jestli může padnout vláda, trochu zapadly události z metropole. Jedna z těch zásadních a poučných zároveň se odehrála v kanceláři radního pro územní rozvoj. Odposlech mrzí, že nemohl být v prvním patře radnice na Mariánském náměstí ve chvíli, kdy Petra Kolínská, radní, která vystřídala v polovině minulého volebního období svého stranického kolegu Matěje Stropnického vyobcovaného ostatními členy rady pro nepřekonatelný odpor, předávala prostory Petru Hlaváčkovi zvolenému za TOP 09. Ten jí na důležitém postu střídá poté, co Zelení v komunálních volbách totálně propadli, když lidem došlo, že bydlet na stromech nejde. Na tom by asi nebylo nic zas až tak šťavnatého, kdyby první významné rozhodnutí Petry Kolínské, přezdívané radní pro územní nerozvoj, před dvěma lety nebylo, že uznávaného architekta a pedagoga Petra Hlaváčka odvolala z postu ředitele Institutu plánování a rozvoje, ostrůvku to pozitivní deviace v pražském zahnívání. Těžko říct, jestli si dali Petr s Petrou panáka na rozloučenou. Snad i ano v duchu Ježíšova …odpusť jim, vždyť nevědomí nevědí, co činí. Silnou i slabou stránkou akademicky vzdělaného Hlaváčka je prý velkorysost a absence - byť jen minimalistické - pomstychtivosti.

Nelidový Čižinský

Lidovci mají o jeden problém méně.

Poté, co si populární starosta Prahy 7 Jan Čižinský postavil vlastní kandidátku a založil hnutí Praha sobě, se vzepjaly vášně, co s ním. Do sněmovny byl totiž za KDU-ČSL zvolen poslancem, takže vlastní partaj, ehm tedy vlastně hnutí, chápali přirozeně trochu jako zradu. Prý padaly návrhy na jeho vyloučení ze strany. Čižinský si ale v létě nepožádal o výjimku ze stanov, která by mu umožnila zůstat u lidovců a zároveň v komunálních volbách kandidovat za jiné hnutí.

Členství v KDU-ČSL mu tedy přirozeně zaniklo. I když v pražských volbách překvapivě udělal s Prahou sobě 13 mandátů stejně jako Piráti nebo Společně pro Prahu, se kterými složil koalici, v radě města nakonec (stejně jako lídr TOP 09 a STAN Jiří Pospíšil) neusedl. Těžko říct, jestli je to jen odpověď na kritiku Pirátů ohledně kumulace jeho funkcí.

bitcoin_skoleni

Každopádně Čižinský a Pospíšil, tedy oba lídři bez funkcí v pražské vládě, si politicky dost rozumějí, a budou mít tak dost prostoru na to vzájemné sympatie přetavit možná v něco hmatatelnějšího. Redakce Odposlechu už zachytila zprávy o vytvoření nového středopravicového celostátního projektu, který by zahrnoval právě TOP 09, Starosty i Čižinského světonázor. O

  • Našli jste v článku chybu?