Generál zahájil útok
Jako o možném prezidentském kandidátovi se o něm často hovořilo už v minulých letech. On však tyto úvahy prozatím odmítal, avšak do budoucna nevylučoval. Generál Petr Pavel letos v červnu opustil po třech letech post předsedy vojenského výboru NATO, tedy nejvyšší vojenské funkce Severoatlantické aliance. V posledních týdnech se častěji začal objevovat v televizi, aktivně začal komunikovat na sociálních sítích. V souvislosti s aktuální rusko-ukrajinskou krizí si dokonce vystřelil ze současného prezidenta Miloše Zemana. Podle informací Odposlechu se Pavel už připravuje na kampaň k dalším prezidentským volbám, která odstartuje nejpozději za tři roky a pár měsíců. V nich by rozhodně neměl zanedbatelné šance. K poctě zbraň!
Křetínský dobývá Berlín
Daniel Křetínský médiím rozhovory už téměř nedává, těm českým vůbec. O to překvapenější byli kolegové z předních německých deníků, když si je jeden z nejbohatších Čechů sám od sebe pozval, extra kvůli nim přijel do Berlína a během dvou a půl hodiny jim doslova vymluvil díru do hlavy. Křetínský by si klidně povídal ještě déle, více času už bohužel neměli novináři. To je paradoxní situace, obvykle tomu bývá naopak a rozhovory ukončuje z nedostatku času většinou zaneprázdněný byznysmen.
Jisté je, že český finančník zanechal v Německu dojem. Pasoval se do role zastánce práv horníků z Lužice (kde samozřejmě vlastní hnědouhelné doly a elektrárny) a vedle uhlí se podle zdrojů Odposlechu prezentoval také jako zastánce zelené energie, čehož jsme si my v Česku zatím moc nevšimli. Načal dokonce téma vyrovnání s Patrikem Tkáčem, kterému musí za podíl v EPH v následujících deseti letech vyplatit ještě 1,75 miliardy až 2,75 miliardy eur.
Cíl celého setkání se nicméně zdařil a Němci začínají pomalu chápat, že Křetínský není žádná lehká váha z Východu a že s ním budou muset v následujících letech počítat. „Vypadá to, že Křetínský má v plánu ještě velké věci,“ zhodnotil respektovaný deník Suddeutsche Zeitung. Podle listu bude v následujících letech jeho „společenskopolitický vliv v Německu významný“.