Jourová si sama přeje v Bruselu zůstat.
Za pět let svého mandátu se sžila s tamním prostředím a stojí za ní i liberální frakce ALDE bývalého belgického premiéra Guye Verhofstadta, jejíž je hnutí ANO stále ještě součástí. Jourová chce ale získat jiný resort. Dosud zastávala post komisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a rovnost. A to není nic lehkého. Představte si, že si u vás podávají dveře militantní feministky s bijci za práva naštvaných bílých mužů, zástupci židovských organizací a muslimští lobbisté. Jourovou mnohem více zajímá možná regulace Facebooku či Googlu a boj s fake news. Ale to také není nic snadného. Zvlášť když si polovina západní Evropy v čele s italskou levicovou dračicí Federikou Mogheriniovou myslí, že fake news jsou převlečená paranoia Východoevropanů. A tou se nejspíš nakazili vAmerice.
Přímluva od kopaček
Každý hledá svou přímluvu u nejvyššího. Svého času ji u desetičlenného sdružení motorkářů Gryphons z Mostu našel odsouzený exsenátor Alexandr Novák a v roce 2015 tak mohl za vzorné chování z vězení zpátky na svobodu. Teď žádá o prominutí zbytku trestu odsouzený bývalý litoměřický soudce Josef Knotek a našel oporu ve fotbalistech z pokratické TJ Sokol. Jen pro přesnost - Pokratice jsou součástí Litoměřic. Knotek v minulosti působil jako asistent trenéra, pomáhal organizačně i finančními dary. Potíž je v tom, že záruku fotbalisté nenapsali správně, takže ji soud ve svém rozhodování jen vezme na vědomí, a úplatnému soudci tak nemusí vůbec pomoci. Navíc proti zkrácení trestu protestuje státní zástupkyně Lucia Horáková, kterou prý dvakrát neoslnilo hodnocení, jež za své chování ve vězení bývalý soudce dostal.
Pozice exsoudce tedy není silná. To si říká o nějaký ten dáreček.
Monstrkvětináče čeká konečné řešení
Smíchovská radnice se chce zbavit více než dvou stovek betonových koryt, která si před sedmi lety pořídila v rámci projektu na ozelenění ulic. Koryta naplněná zčásti uschlými stromy ale nikdo nechce odkoupit ani za korunu. V nabídce je celkem 239 betonových truhlíků, které hyzdí okolí smíchovského Lihovaru, Zlíchova a Radlic. Původně je radnice Prahy 5 vedená tehdejším starostou Milanem Jančíkem (ODS) umístila do ulic po celém Smíchově. Jejich pořízení stálo zhruba 20 milionů. Později se ale zjistilo, že jaksi překážejí. Stromy v monstrkvětináčích navíc začaly hynout. Z původních 500 jich přežilo „betonový zábal“ jen 170.
Nové vedení smíchovské radnice teď řeší, jak nevzhledná koryta z pražských ulic definitivně odstranit. Nejdříve je Praha 5 chtěla prodat, ale nikdo o ně neprojevil zájem. A to ani za symbolickou jednu korunu. Některé kusy totiž váží až deset tun a jejich doprava je velmi složitá. Truhlíky tak nejspíše čeká konečné řešení ve formě demolice. Sešrotování přitom bude stát řádově miliony korun. Celá zbytečná akce s betonovými monstry tak vyjde smíchovskou radnici až na desítky milionů korun. Při takových nákladech se nabízí otázka, jestli by nakonec nevyšlo levněji, kdyby radnice sama odvezla koryta nějaké stavební firmě na dvůr. •