Podle Hniličky je to pochopitelně nesmysl. Možnosti obsazení této důležité funkce se prý naopak rozšířily - kromě senátora a poslance se šéfem může stát kdokoliv z českého sportovního prostředí. Ale sportovec-poslanec má ty šance přece jen o něco vyšší.
Janeček zakořenil
Zajímavý spor se rozjíždí v Praze. Může se rozjet tak, až rozbije pražskou koalici Pirátů, Prahy sobě a TOP 09 se STAN.
Rozbuškou sporu je zvažované sesazení šéfa Pražské plynárenské Pavla Janečka, což požadují hlavně Piráti. Naopak TOP 09 nad ředitelem městem vlastněné energetické firmy drží ochrannou ruku.
Piráti pátrají a hledají na nepohodlného šéfa kompromitující materiály. Zaznamenali, že si Janeček na Benešovsku staví koňský ranč s penzionem a že přinejmenším v minulosti vlastnil akcie firmy Karma Český Brod, s níž plynárna čile obchoduje. Na odvolání to zatím jaksi nestačí. Pražská koalice se před dvěma týdny dohodla, že škrtne v dozorčí radě tři místa určená pro zaměstnance Pražské plynárenské.
Na nich sedí zástupci středního managementu, stoprocentně loajální kJanečkovi. Jenže stačil jeden telefonát, šéf TOP 09 Jiří Pospíšil vyletěl jako čertík z krabičky a udělal scénu. Pirátské plány na personální průvan v plynárně prozatím skončily u ledu.
Piráti si tak mohli připsat aspoň jedno dílčí vítězství. Při hledání „kompra“ zjistili, že v dozorčí radě dceřiné firmy Pražská plynárenská Distribuce stále sedí neblaze proslulý kšeftař Karel Březina z ČSSD, v minulosti pravomocně odsouzený za podvod. Aspoň na jeho odchodu se rozhádaná pražská koalice dokázala shodnout.
Nášlapná mina
Dnes se málokterý rozhovor o dění na pražském magistrátu a ve vládnoucí koalici obejde bez zmínky o lysolajském starostovi Petru Hlubučkovi. Jeden z nejvlivnějších politiků v současné Praze, šéf pražských Starostů a nezávislých a náměstek primátora pro oblast životního prostředí a infrastruktury, v poslední době ovlivňuje především pražský dopravní podnik, kde sedí v dozorčí radě. Aktuálně je podle informací Odposlechu v ostrém střetu s generálním ředitelem Petrem Witowským, kterého přivedl do podniku náměstek pro oblast financí z Prahy sobě Pavel Vyhnánek. Hlubuček podle několika zdrojů Odposlechu z dopravního podniku jedná s ředitelem jako se svým podřízeným a dává mu například pokyny, koho má ve firmě zaměstnat. Bývalý bankéř Witowski zvyklý na korporátní kultivované prostředí se i proto v dopravním podniku zatím necítí úplně ve své kůži. Jednání Hlubučka popisují mnozí pražští politici jako „nájezdnické“. Dokonce i ve STAN se najdou tací, kteří považují Hlubučka nikoli za pouhou časovanou bombu, ale doslova za „nášlapnou minu“. Jak vidno, mocenské poměry v Praze se už poněkolikáté překreslily, ale některé metody zůstaly stejné. 1