Mladým expertům sice spadla trochu brada, když zjistili, že jejich hodinová sazba se nemůže pohybovat v tisícovkách, ale maximálně ve stovkách, nicméně správný poradce si přece poradí, a tak jim ta mozková zabíračka trvá o to více hodin.
Úředníci skučí, že takový elán do práce si nedovolili vykazovat ani kamarádi bývalého starosty Lomeckého. Holt i ti Piráti jsou přece jen taky politická strana.
Zahlen Sie bitte, Herr Tykač!
Když se ukázalo, že podnikatelská skupina Pavla Tykače koupila teplárny v Kladně a Zlíně od švýcarského Alpiqu za více než sedm miliard korun, mnozí si ťukali na čelo. Své konkurenty totiž přeplatil o několik miliard. Jenže tento obchod má podle zjištění Odposlechu zajímavou dohru. Finanční dravec musel částku uhradit ze svého, protože banky mu odmítly půjčit a ve skupině Severní energetická už volné miliardy nejsou.
Tedy aspoň ne ve firmách se sídlem v Česku. Obě těžební společnosti - Vršanská uhelná a Severní energetická - loni hospodařily se ztrátou. V minulých letech z nich Tykač vytáhl na dividendách přes 19 miliard korun, ale poslední výběr z „mosteckého bankomatu“ se odehrál v roce 2016. Od té doby platí, že už není z čeho brát.
Další rána přišla ze strany bank, pro které už není financování uhelné energetiky společensky přijatelné. Aktivity mosteckých uhlobaronů v minulosti financovala ČSOB, jenže ta loni v květnu vydala prohlášení, že „pro dosažení cílů v oblastech udržitelného rozvoje a společenské odpovědnosti“ je zapotřebí s úvěrováním uhelného byznysu skoncovat. A tak musel miliardář Tykač sáhnout do lichtenštejnské kasičky a nákladnou akvizici tepláren „zacálovat“ sám.
Pesimismus v innogy
Nejočekávanější událostí tohoto týdne bude bezesporu rozhodnutí Evropské komise o spojení dvou prvoligových energetických hráčů innogy a E. ON na evropském i českém trhu (detailní analýzu najdete na stranách 42-43). Podle zdrojů Odposlechu panuje v tuzemských centrálách vesměs optimistická nálada, manažeři se připravují na spojení a vznik dodavatele, který by směle mohl konkurovat ČEZ.
Jinak je tomu však u jejich matek v německém Essenu. Tam české innogy už v podstatě odpískali a počítají s tím, že se dodavatele plynu a elektřiny budou muset zbavit výměnou za to, aby E. ON mohl pohltit innogy na ostatních trzích.
Ti nejvýše postavení manažeři se znalostí situace se tak už začínají poohlížet po novém působišti. Nejspíš by mohli zamířit do distribuční společnost innogy Grid Holding, kterou po završení transakce spolkne dosavadní minoritní vlastník australská investiční skupina Macquarie Infrastructure and Real Assets. •