Menu Zavřít

Odposlech

9. 12. 2019
Autor: Euro.cz

Skvěle načasováno Akciový opční program ve společnosti ČEZ byl dlouhé roky terčem kritiky. Top manažeři díky němu získávali odměny v řádu milionů či desítek milionů korun prakticky za nic. Chyběla vazba na dosažené výsledky a vývoj cen akcií. To vše se změní s příchodem nového roku, kdy začnou platit nová pravidla. Ale důvod k oslavě to není.

Podle dobře informovaného zdroje Odposlechu to vedení ČEZ v čele s Danielem Benešem uhrálo skvěle. Nově mají být šéfové odměňováni podle vývoje hodnoty akcií a dividend, kdy výnos akcií bude poměřován s vývojem indexu evropských energetických společností Stoxx Euro 600 Utilities. Výtky, že růst hodnoty společnosti dosud top manažery příliš nezajímal, zaznívaly z řad menšinových akcionářů poměrně často. Nyní je zajímat budou.

Akcie ČEZ jsou nyní podle názoru mnoha analytiků podhodnocené, za poslední rok navíc oslabily o osm procent.

Zmíněný oborový index přitom za rok posílil o 18 procent. Akcie ČEZ tedy pravděpodobně zamíří nahoru, také dividenda by měla v dalších letech růst oproti letošní „žebrácké“ výplatě 24 korun za akcii.

Přechod na nový režim odměn se tedy šéfům polostátní energetické skupiny podařilo načasovat opravdu skvěle.

Odťokované dráhy

V Českých drahách se spustil proces, který lze směle nazvat „odťokováním“. Odešli nebo jsou aktuálně na odchodu lidé ze středního managementu včetně Lenky Voplatkové, ředitelky vnějších vztahů a propagace, někdejší Ťokovy asistentky ze Skansky a pozdější náměstkyně z ministerstva, nebo ředitele kanceláře člena představenstva Igora Snopka, který má k Ťokovi také historicky blízko. Kromě toho odcházejí i lidé z personálního odboru Soňa Schwarzová a Věra Marková, lidé z investic (Hana Dluhošová), z provozu vlaků Rostislav Novák, z IT Rostislav Pospíšil. Končí i předseda představenstva společnosti Dílny pro opravy vozidel (DPOV) Roman Kott. V počtu zaměstnanců, které ČD mají, je to pochopitelně jen kapka, ale o situaci po nástupu nového představenstva to leccos vypovídá. Dráhy se přitom musejí připravit na fungování nových smluv v krajích a modernizaci vozového parku.

Kam zmizelo to víno?

Každý rok třetí listopadový čtvrtek má celý svět malý svátek. Otevírají se lahve francouzského beaujolais. V Česku si toho ale už nikdo nemá šanci všimnout.

Francouzské mladé víno přestávají majitelé českých vinoték nakupovat, a následují tak velké řetězce, které se k tomuto kroku odhodlaly již dříve. Důvod?

Beaujolais určené na export z Francie neúměrně stouplo v ceně a může za to Čína. Lidé ze země středu mají rádi vše evropské a co je evropské, je pro ně luxusní.

bitcoin_skoleni

Stejně tak beaujolais, které vlastně žádným luxusním vínem není, ale vyprávějte to Číňanovi. Tamní stále bohatší střední vrstva prostě začala hltat mok z odrůdy Gamay ve velkém a hned tak to nepřestane. Výčitky je možné směřovat maximálně k francouzským vinařům, ale na druhé straně je nutné přiznat, že se vlastně jen chovají tržně. Stejně tak jako čeští pěstitelé řepky. A tak je to v Evropě se vším. •

  • Našli jste v článku chybu?