Jak vyplývá ze slovenského obchodního rejstříku, v úterý 7. ledna zahájil bratislavský okresní soud řízení o návrhu na konkurz společností Pivovary Lobkowicz SK, dceřiné firmy stejnojmenné české skupiny. Jde přitom jen o obchodní společnost, která sama nic nevyrábí a stará se především o zastoupení a distribuci piva z českých podniků Lobkowicz na Slovensku.
Rozhodnutí bratislavské justice potvrzuje, že jedna z kdysi nejdůležitějších čínských investic v Česku, jak s oblibou o zdejší aktivitě Pekingu mluví Pražský hrad, vskutku nevzkvétá a že to všechno bude asi jinak, než jak bývá prezidentovým okolím prezentováno. Největším dosavadním čínským úspěchem v Česku tak zůstává remíza Slavie s Barcelonou.
Já ten váš grunt nechci
Na českém trhu fúzí a akvizic je pořád živo. Oproti očekáváním vůbec nekončí generační výměna a staří továrníci se zbavují firem, o které nemají jejich ratolesti zájem. „Jednou až dvakrát týdně mi volají majitelé firem, jejichž děti nechtějí pracovat nebo chtějí dělat nějaké poradce a tak dále, ale rozhodně nechtějí sedět od rána do večera ve fabrice a řídit ji“ řekl Odposlechu jeden z matadorů tuzemského trhu M&A.
Nabídka těchto středně velkých firem se stamilionovými obraty je na trhu obrovská, ale je zajímavé, že investoři jsou opatrnější a už nehodlají kupovat všechno. O desítky procent klesl zájem hlavně o automotive firmy. Dřívější zvěsti už dostaly reálný základ a tento sektor se stává toxickým.
Z oborů si dobře stojí zdravotnictví či farmaceutický průmysl, naopak u strojírenství valuace klesají. Je to zkrátka příprava na krizi. Majitelé však setrvávají v iluzi, že své firmy prodají za velké peníze.
„Když pořád slyší, že ekonomika stále roste a poroste dál bez ohledu na hospodářské cykly, tak jejich představy o valuaci jsou naprosto přemrštěné“ dodává zdroj Odposlechu. Snad nevystřízliví příliš pozdě. •