Menu Zavřít

Odposlech

15. 6. 2016
Autor: Euro.cz

Velmi žhavé bezpečnostní léto Letos to žádná okurková sezona nebude. V bezpečnostních složkách se odehrají zásadní změny. Od 1. července začne plošná reorganizace specializovaných policejních útvarů, vznikne jeden na bázi německého Bundeskriminalamtu. Možná nejzásadnější změna proběhla už minulý týden, když všudypřítomný superdetektiv Robert Šlachta náhle oznámil, že odchází do civilu. Patrně tím jen předešel svému „odejití". Měla mu být nabídnuta funkce náměstka Národní centrály boje proti organizovanému zločinu (NCOZ) nebo funkce náměstka policejního prezidenta pro věci zbytečné. Šéfem NCOZ, sloučeného protimaflánského a protikorupčního útvaru, by se měl stát stávající šéf Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality a chráněnec ministra vnitra Chovance Jaroslav Vild. Policejní prezident Tomáš Tuhý by měl začas skončit (s generálskou výsluhou může klidně tlouct špačky) a nahradit by ho měl jeho náměstek - estébák Zdeněk Laube. Právě on byl architektem policejní reorganizace a bezpečnostní komunitou se delší dobu nese, že primárním cílem jeho jmenování náměstkem bylo paralyzování Šlachty. Rušno ale bude i na druhé straně Prahy. Podle zdrojů Odposlechu je znovu ve hře odchod ředitele BIS Jiřího Langa. Na poslední audienci u premiéra Bohuslava Sobotky Lang souhlasil s rezignací po

podzimních komunálních volbách, ale možná k tomu dojde dříve. Lang na schůzce Sobotkovi představil šéfa analytiky BIS Jiřího Roma s tím, že by si ho přál jako nástupce. Nejspíš marně. Sobotka má svoji představu, podle zdrojů Odposlechu by chtěl, aby do ředitelské židle ve Stodůlkách usedl bývalý příslušník BIS, následně bezpečnostní ředitel ČSA Petr Somol. Nic ale není jisté, své favority mají i ministr vnitra Chovanec nebo jeden z vlivných pražských advokátů blízký ČSSD. V případě Chovance se spekuluje o jméně dalšího bývalého příslušníka BIS Davida Hofera. A zmíněný právník tlačí podle zdrojů Odposlechu bezpečnostního ředitele ČEZ Daniela Rouse. Zkrátka bude veselo. A protože takové personální veletoče doprovázejí často masivní úniky informací, jsme na ty žně zvědaví.

Selfíčko s odborářem

Ministr flnancí a šéf ANO Andrej Babiš se v politickém marketingu rychle zorientoval. Kdo si o něm pořád ještě myslí, že není populista, měl by se podívat na jeho tanečky se školskými odboráři. Přidat učitelům peníze, to je přece vždycky hezká a populární věc. Obzvláště před krajskými volbami. Když růst mezd vyjednala s Babišem a odboráři ministryně školství Kateřina Valachová, chystala se vzít odboráře na tiskovou konferenci a dohodu veřejně oznámit. Jenže jakmile se to

dozvěděl ministr flnancí, nechtěl nechat Valachovou sklidit sladké ovoce před zraky kamer. Povolal si odboráře a uspořádal konferenci pár hodin před ní. A bylo. Ani jednomu z politiků se nelze divit, že honí politické body. Jde spíše o odboráře - dvakrát vystavené a dvakrát vyždímané na politickou agitku.

bitcoin_skoleni

Bankéři zavřených dveří

Bankéři se snažili na poslední chvíli lobbovat u premiéra Bohuslava Sobotky proti zákonu o spotřebitelském úvěru. Česká bankovní asociace si totiž pár dnů před schválením stěžovala na pozměňovací návrhy, které ovšem do zákona navrhl šéf rozpočtového výboru a Sobotkův spolustraník Václav Votava. Bankám se nelíbí, že by dlužníci mohli splatit každý rok čtvrtinu hypotéky, snížení smluvní pokuty nebo například splacení celé hypotéky v případě prodeje nemovitosti. Sobotka ale evidentně na bankéře příliš nedal. Ostatně není se čemu divit, protože před více než dekádou právě Sobotka vytáhl jako ministr flnancí proti bankovním poplatkům a tvářil se, jak moc nemá bankéře rád. Aspoň ve svém postoji vůči bankám tak zůstal premiér konzistentní, což se asi nedá říct o j e h o vztahu k miliardáři Zdeňku Bakalovi, kterému kdysi pod cenou prodal OKD a nyní, když shání peníze na mzdy horníků, mu nemůže přijít na jméno.

  • Našli jste v článku chybu?