Jak se na Romana volá, tak se z Bisona ozývá Když v roce 2014 získal zpravodajský server Aktuálně.cz novinářskou cenu za nejlepší rozhovor, byla to u Bakalů velká sláva (kdo by snad nevěděl: Economia, pod niž Aktuálně spadá, patří finančníkovi Zdeňku Bakalovi). Loni se tak nezadařilo, zato letos to možná zase zacinká.
Rozhovor s podnikatelem Radimem Jančurou si takové ocenění rozhodně zaslouží. Nejprve se na Aktuálně objevila verze, v níž se majitel Student Agency opřel do někdejšího šéfa ČEZ Martina Romana. Mimo jiné jej označil za osobu, která stojí za tolik diskutovanou reorganizací policie. Pak rozhovor na několik hodin zmizel, aby se opět objevil chudší o citlivé pasáže s tím, že se je nepodařilo ověřit. Skutečný důvod je mnohem prozaičtější, hrozba z vlivné agentury Bison & Rose: takhle, kluci, ne, nechte Romana na pokoji, nebo z energetické firmy nepřiteče do redakce už ani koruna.
Ani upravená verze na netu dlouho nevydržela. Novinářskou šaškárnu dokonal server tím, že na své stránky vrátil původní verzi. Asi se podařilo nahradit očekávaný výpadek inzerce z ČEZ reklamou z OKD. A po Praze už koluje na tohle téma nový vtip. Na kuřata se volá, ná, puťa, puťa. A víte, jak se volá na Bisona?
Martine! Romane!
Třináctý vládní plat?
Pro fungování OKD je teď hlavním úkolem najít peníze na mzdy. Červen je však pro vedení těžařské společnosti ještě komplikovanější. Podle platné kolektivní smlouvy musí havířům poslat na účty třinácté platy. Jde zhruba o sto milionů korun, které OKD nemá. Proto s žádostí o financování těžaři oslovili banky. Spoustu bank.
Žádná ale peníze společnosti v insolvenci nechce poskytnout. A tak z Karviné odešla prosba na Úřad vlády v Praze. „V dopise pro premiéra ČR Bohuslava Sobotku stojí žádost o přímá jednání ke stabilizaci provozu,“ prohlásil během nedávného sezení s horníky Antonín Klimša, výkonný ředitel OKD. Reakce ministerského předsedy zatím není známa. Aby OKD udrželo havíře v klidu, pravidelně se schází s jejich odborovými předáky. Ještě do konce června by jim prý chtělo oznámit, jestli podmínky kolektivní smlouvy splní. Pokud ne, asi bude pro vládní představitele poněkud riskantní pohybovat se okolo šachet bez ochranky.
Ztracené Blančiny klíče
Řidiči by se asi divili, kdyby tušili, proč byl v půlce března náhle uzavřen supermoderní tunel Blanka nadupaný technologiemi bratru za víc než pět miliard. Před vjezdem do tunelů, kterými denně projede více než 60 tisíc aut, se utvořily velké fronty a uvězněné motoristy by patrně tehdy nepobavilo, kdyby věděli to, co my dnes: Takže požární čidla zareagovala na jiskry odletující od strojů, kterými dělníci brousili vozovku. Stačilo by jednoduše alarm vypnout a nic hrozného by se nestalo. Jenomže klíče od té místnosti s vytouženým čudlíkem měli jen pracovníci firmy ČKD Praha DIZ, kteří je skoro hodinu nemohli najít. Po pár měsících se ČKD Praha DIZ dostala do insolvence, takže dnes už na technologie v Blance dohlíží jiná firma. Snad si pořídila duplikáty.
Od Pavla na Pavla
Pražští Piráti předali primátorce Adrianě Krnáčové šek na deset tisíc korun, které má použít na vymáhání škod, jež způsobil Praze exprimátor Pavel Bém offl ine tramvajenku Opencard. Piráti částku získali dražbou kalendáře z cest Pavla Béma po velehorách (3750 Kč), zbytek dosypal vrchní pirát Jakub Michálek. Kalendář dostal Michálek od Béma jako vánoční dárek. Nechat si ho nehodlal a nikdo z jeho příbuzných ani známých si jej ani z recese nechtěl vzít. Tak došlo na dražbu. Šťastlivec, který si nakonec odnesl bémovský skvost, děkoval za možnost „vydražit takovou krásu“ a těch pár tisíc rozhodně nepovažoval za vyhozené peníze.
Totéž bohužel nelze říct o pirátském příspěvku na vymáhání: žádné nebude. To by přece Krnda kamarádům socanům nemohla udělat.