Nohy na ramena Do voleb je ještě daleko, ale podle informací Odposlechu je na Hradě už vše upečeno. Na základě dohody, podle níž Andrej Babiš nepostaví vlastního kandidáta v prezidentské volbě a podpoří Zemana, prezident po očekávaném vítězství ANO pověří Babiše sestavením vlády. Ta vznikne jako jednobarevná a opře se o podporu komunistů, jejichž předseda Vojtěch Filip se stane předsedou sněmovny. Tahle opoziční smlouva číslo dvě se opírá o volební preference, které dávají podle posledních průzkumů jejím dvěma stranám dohromady zcela dostatečných 110 mandátů. Takže redakce doporučuje: zkontrolujte si platnost pasu a kupte si letenky, dokud jsou.
A zase to nevyšlo
Určitě by se to slušelo, ale ne, naše vojenská rozvědka nemá v čele generála. A hned tak mít nebude. Ministerstvo obrany se už podruhé pokusilo na vládě protlačit povýšení šéfa Vojenského zpravodajství Jana Berouna do generálské hodnosti. A opět marně. Na libanonský průšvih, při němž do zajetí padlo několik Čechů včetně vojenského agenta a na svobodu se dostali až po propuštění Alího Fajáda drženého v Praze, po němž ovšem velmi toužila americká justice, asi někteří ministři doteď nezapomněli. Anebo to s tím „tlačením“ nebylo tak horké. Herec, který si už pár let hraje na našeho ministra obrany, prostě jen zase prokázal, jak pevnou má páteř a odhodlání. A hlavně - když se měl rozhodnout, jestli radši obětuje jakéhosi Berouna, nebo šanci na jmenování první ženy do generálské hodnosti, nebylo co řešit. Jedno PR vládne všem.
Agent vlády jedné strany
Poslanec a někdejší „kluk z plakátu“ Martin Komárek nezažívá v hnutí ANO zrovna růžové období. Neprosadil se na kandidátku do sněmovny v Libereckém kraji, kde byl před čtyřmi lety jedničkou.
A nevypadá to ani na úspěch v Praze, kde už jsou volitelná místa na volební listině ANO obsazená. Je tak pravděpodobné, že se bývalý dlouholetý komentátor bude muset z politiky stáhnout a vrátit se ke své původní profesi. Sám si to zatím moc nepřipouští.
Andreje Babiše a celé hnutí ANO chválí, kudy chodí. Je schopen se svého stranického šéfa zastat i velmi emotivním způsobem. Před několika dny jel dokonce za hnutí ANO zjišťovat do Varšavy, jak že vypadá ta „nová verze demokracie“, kterou polští soudruzi právě implementují do svého politického systému. „Vpolském Sejmu jsem se sháněl po informacích, jak funguje jednobarevná vláda. Přesně za půl roku máme volby a po nich se bude taková zkušenost hodit“ poznamenal si Komárek. Je tedy zřejmé, že pomalu končící poslanec se začal připravovat na svou novou společenskou roli. Podle nezaručených informací Odposlechu je další zastávkou „agentovy“ informační cesty Budapešť. Komárek tam bude zjišťovat, jak vládě jedné strany podřídit nejen parlament, ale také soudy, média a univerzity. I to nás zřejmě brzy čeká.
Bengál bude, a drahej…
Poslanci a prezident stojí na prahu významného experimentu: jaké usnesení přijmout a jaký dopis napsat, aby to Česko vyšlo opravdu draho. Miloš Zeman v dopise Barseghu Pilavchyanovi, duchovnímu pastýři arménské komunity v České republice, sdělil, že „ony události… představují jedno z nejhorších zvěrstev, kterého bylo lidstvo v moderní době svědkem“. Zeman sice píše o Arménii, ale co a kde se před 102 lety stalo, pojmenovala Poslanecká sněmovna zřetelněji. Podle usnesení to byla „genocida Arménů a dalších národnostních a náboženských menšin“aodehrála se na území tehdejší osmanské říše, akorát poslanci pomlčeli o tom, kdo to dělal. „Zajisté na to bude Turecko reagovat, zejména dnešní prezident bude dělat bengál,“ zavěštil zkušeně exministr zahraničí a šéf zahraničního výboru Karel Schwarzenberg. Očekávaný bengál vytvoří mimořádně dobrou atmosféru pro vyjednávání o zamrzlých českých pohledávkách za projektem turecké elektrárny Adularya, který financovala Česká exportní banka a české dodávky pojistila Exportní garanční a pojišťovací společnost, obě napojené na státní rozpočet. Dohromady jde o bratru šestnáct miliard - ani Miloš, ani čeští poslanci nevzpomínají zadarmo. •