Stropnický rozpuštěný a opuštěný Mohl zůstat dál ministrem, mohl dokonce kandidovat na prezidenta s nemalou šancí na vítězství. Ale nestane se jedno ani druhé. Podle informací Odposlechu se ministr obrany Martin Stropnický natolik znelíbil stranickému šéfovi Andreji Babišovi, že bude po říjnových volbách odklizen jako velvyslanec někam do zahraničí. Ministerstvo zahraničních věcí už údajně hledá vhodnou destinaci, kde by se současnému ministrovi - a také jeho ženě Veronice - mohlo líbit.
Logicky se nabízí jižní Evropa, kterou Martin Stropnický dobře zná. Již v 90. letech byl českým velvyslancem v Lisabonu a Římě, na přelomu století zastupoval Česko ve Vatikánu.
V rozporu s výše uvedeným se může zdát fakt, že Stropnický se nachází na prvním místě kandidátky v hlavním městě. Vzhledem k rostoucímu odporu „pražské kavárny“ a vlastně všech informovaných a bystrých lidí proti Andreji Babišovi to však na žádný velký triumf hnutí ANO v Praze nevypadá. O důvod více, proč Stropnického poslat na ambasádu. Odposlech mu ozdravný pobyt někde u moře moc přeje ajen by se přimlouval, aby do diplomatických zavazadel přibalil i syna Matěje.
Yetti na Smíchově
Kdekdo se ptá, kdopak to bude platit novou čtvrť, která má vyrůst na dvaceti hektarech pozemků bývalého nádraží Smíchov. Megaprojekt sice běží pod taktovkou společnosti Sekyra Group, která ještě v minulé dekádě dokázala získat od Českých drah jedny z nejlukrativnějších pozemků v Praze a dodnes za nic nezaplatit (prostě tzv. „na sekyru“), ale všeobecně se soudí, že je to na Sekyru příliš velké sousto.
S potenciálními spoluinvestory se dveře netrhly, všichni se však prý odporoučeli s tím, že si Sekyra to zlaté smíchovské prase cení příliš vysoko. Tak teď se údajně developer a sponzor KDU-ČSL dohodl s „yettim“ pražského realitního světa: kdekdo o něm slyšel a „ví“, že existuje, ale nikdo ho nikdy neviděl.
Americký právník Thomas Samii přitom v Praze operuje už spoustu let a financuje nebo spolufinancuje řadu nemovitostních projektů. „Neustále čmuchá, hodně toho ví anebojí se zeptat na cokoli“ povídá se o něm. V novinách se však začal Samii hojně objevovat až před čtyřmi lety, když se přihlásil k vlastnictví firmy, od níž koupil stát budovu pro úřad práce na Letné - bývalé sídlo vydavatelství Economia.
Celá transakce vyvolala rozruch, nevědělo se, komu hodlá stát poslat 300 milionů, navíc tu budovu neznámá společnost koupila od Zdeňka Bakaly za 140 milionů. Někdo je tu šikula…
ČEZ svařuje
„Včera som pásol, dneska svárám.“ Tato hláška se stala populární mezi dělníky i inženýry pracujícími na výstavbě nového bloku elektrárny Ledvice. Kvalita dovedností budovatelů hnědouhelné elektrárny je jednou z příčin, proč se prioritní investici ČEZ za více než 30 miliard korun už léta nedaří dokončit a termín zprovoznění se už několikrát posouval.
Nyní sice Ledvice jedou ve zkušebním provozu a v ČEZ finalizují přípravy na zářijové přestřihnutí pásky, podle původních plánů měl však 660megawattový blok vyrábět elektřinu už vroce 2012. K problémům s ocelí, zavážením strusky či krachům dodavatelů je tak třeba přičíst i nevalné schopnosti svářečů.
Zdá se, že se svařováním má ČEZ vůbec dlouhodobě problém. Falšované rentgenové snímky svarů na jaderných elektrárnách, které vedly k odstavení Dukovan a několikamiliardové ztrátě, jsou dobře známým případem. Odposlechu se však doneslo, že i při nedávném požáru na elektrárně Dětmarovice na Karvinsku byl příčinou nešikovný svářeč. •