Menu Zavřít

Odposlech

28. 8. 2017
Autor: Euro.cz

Sobotkův odkaz Česká diplomacie se pod vedením ČSSD snaží zbavit nálepky „zlobivého člena“ Evropské unie a chce se více přimknout k francouzsko-německému integračnímu jádru. Francouzský prezident Macron za to Čechy chválí, země patří podle Elysejského paláce mezi „nejvstřícnější k evropské integraci“, ačkoli tu chce z Evropy vystoupit téměř polovina národa. Ale Sobotkova vláda chce v Paříži vypadat jinak – jako konstruktivní partner, který zároveň bude tlačit na růst tuzemských platů a prosadí zrušení nefunkčních kvót pro migranty.

Je to velký Sobotkův diplomatický tah v závěru jeho mandátu, kterým chce na poslední chvíli stočit kormidlo české zahraniční politiky směrem k Bruselu. Schůzka se slovenským premiérem, rakouským kancléřem a francouzským prezidentem z minulého týdne také ukazuje na nové směřování české diplomacie, která se potichu odklání od nastupujících autoritativních režimů v Polsku a Maďarsku.

Ofi ciálně je spojenectví s Rakouskem a Francií jen „doplňkem“ k stále více problematické visegrádské spolupráci. Už i to ale v řeči diplomatů znamená významnou změnu. Sobotka navíc v tuto chvíli hraje na evropském bojišti i o další politické angažmá po konci své vlády. Podle informací Odposlechu by mohl být lídrem kandidátky ČSSD v evropských volbách na jaře 2019.

Dělení Štefunkem

Personální záměry Andreje Babiše a jeho lidí prozrazujeme v Odposlechu často.

A máme tu další díl. Pokud hnutí ANO 2011 vyhraje podzimní volby, mohl by „Čapák“ Andrej mít speciální zakázku pro top manažera, který postupně opouští Kellnerovu skupinu PPF. Je to další náplava ze Slovenska, a navíc se už s Babišem zná. Jeho jméno zní Martin Štefunko.

Vývoj totiž směřuje k radikálnímu řešení.

Vládní specialisté na jadernou problematiku stále více preferují variantu, podle níž by se měl ČEZ rozdělit na jadernou a nejadernou část. Tu jadernou by stát stoprocentně ovládl a zaúkoloval ji stavbou nových bloků. Nákladnou investici by mohl financovat ze zisku stávajících reaktorů v Temelíně a Dukovanech.

Položme si otázku: Který manažer umí s přesností chirurga rozříznout velkou společnost kotovanou na burze? Ano, je to Martin Štefunko, který zvládl během roku 2015 vydělit ze společnosti O2 Czech Republic infrastrukturu a vložit ji do samostatné firmy Cetin. Ziskovosti i tržní hodnotě telekomunikačních aktiv PPF to jen prospělo. Podobný scénář se za rok či dva může odehrát i v případě energetické Skupiny ČEZ.

Matěj zůstal Matějem

bitcoin_skoleni

Když Matěj Stropnický nespí, sní podobně jako Andrej Babiš. Jen trochu pomaleji. Jako volební tahák Zelených prezentuje výstavbu vysokorychlostní trati do Brna, kam by z Prahy dojel za 60 minut. No ano, rozdíl tu je – když vyhraje volby Andrej (a je to asi stejně pravděpodobné, jako že se Zelení do sněmovny vůbec nedostanou), zařídí, abychom se do moravské metropole dostali už za 40 minut. Dalo by se usoudit, že Matěj je soudnější.

Vzhledem k tomu, že během stejného týdne, kdy snil o „vrtce“, vehementně podporoval senátory, kteří k Ústavnímu soudu podali stížnost proti novele stavebního zákona urychlující stavby tím, že je nebude moci tak jednoduše blokovat kdejaký žabkař, motýlkář či vyděrač schovávající se za přírodu, to ale asi není pravděpodobné. Každopádně Matěj asi udělá lépe, když si vzpomene, jak byl potupně vyhozen z brněnské hospody U Poutníka, a přenechá Brno jiným Matějům.

  • Našli jste v článku chybu?