Menu Zavřít

Odstávka-neodstávka

9. 5. 2002
Autor: Euro.cz

Škoda Auto

PRAHA (han) - V mladoboleslavské Škodovce se minulý čtvrtek a pátek opět zastavila výroba. Vedení firmy přikázalo snížit výrobu fabií o dva tisíce vozů, takže se 4712 zaměstnanců muselo jít školit, nebo byli pověřeni jinou prací. Dostali ovšem plnou mzdu. Zastavením linek na výrobu fabií automobilka reagovala letos podruhé na pokles prodeje v tuzemsku i zahraničí. Za první tři měsíce se totiž její prodej meziročně propadl o 9,1 procenta na 107 277 vozů. V tuzemsku firma prodala 18 151 automobilů, což je dokonce o 13,1 procenta méně než před rokem.
Vedení firmy i odbory se brání označit přijaté opatření slovem odstávka. Argumentují tím, že firma zaměstnává 21 tisíc osob, přičemž tří čtvrtin z nich se výluka nedotkne. Za odstávku by prý považovali jen úplné odstavení všech výrobních kapacit z provozu.
Takovou odstávku-neodstávku přitom v Mladé Boleslavi zažili letos už podruhé. Vedení Škody Auto se podařilo na začátku roku dohodnout s odbory na přerušení výroby 29. března a 8. dubna. Produkce se tehdy snížila o dva tisíce vozů. Toto přerušení ale neprošlo tak hladce jako přestávka z minulého týdne. Odborářům se totiž nelíbilo, že manažeři chtěli situaci řešit nařízenou dovolenou. Spor nakonec skončil dohodou. Tehdejší rozhodnutí firmy omezit výrobu souviselo s plánem koncernu Volkswagen zastavit o Velikonocích výrobu v některých evropských továrnách a snížit produkci o zhruba patnáct tisíc vozů.
Škoda Auto byla již nucena k podobným opatřením přistoupit v loňském roce. Na jeho konci vypustila tři odpolední páteční směny, nevyráběla ani mezi svátky. „Tak je tomu ale každý rok, i loni byla odstávka naplánovaná už od ledna,“ říká předseda představenstva firmy Vratislav Kulhánek. „Výroba se zastavila jednoduše proto, že na tři dny se ji nevyplatí spustit.“ Škodovka přerušila na pět pracovních směn produkci koncem minulého října v závodech Mladá Boleslav a Vrchlabí. Celkem tak loni přišla o jedno procento původně plánované produkce.

  • Našli jste v článku chybu?